Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2B'den 470 milyon

Antalya Defterdarı Veli Tunçez, Antalya il genelinde 2B'de tapularının yüzde 82'sinin hak sahiplerine dağıtıldığını devletin kasasına 470 milyon lira para girdisi sağlandığını söyledi

Giriş Tarihi: 9.1.2014
Türkiye'nin en yoğun 2B varlığının bulunduğu illerin başında gelen Antalya'da arazilerin hak sahiplerine satışında sona yaklaşıldı. Satış yapılabilecek 70 bin hak sahibinden 58 binine tapuları verildi. Defterdar Veli Tunçez, 2 Ocak itibariyle tapu verme oranında yüzde 82'ye ulaştıklarını söyledi. Geri kalan hak sahiplerine ise tebligatların yapıldığını anlatan Tunçez, "Tebligat yapılanların peşinat ya da ilk taksiti ödemeleri için 90 gün süreleri var. Şu an o süreyi kullananlar var. Süre bitince onların da tapularını vermiş olacağız" dedi.

TOPLAM 220 BİN DÖNÜM

Defterdar Tunçez, Hazine'nin satışlardan 470 milyon lira gelir elde ettiğini açıkladı. Antalya genelindeki 2B arazilerinin toplam yüzölçümü büyüklüğünün 220 bin dönüm olduğunu ifade eden Veli Tunçez, bunun yaklaşık yüzde 60'ına karşılık gelen 145 bin dönümünün satışının gerçekleştirildiğini kaydetti. Antalya Defterdarı Tunçez, en yoğun satışlarların, yüksek rayiç bedelinden ötürü yaptıkları eylemlerle gündem oluşturan Aksu'da yaşandığını belirtti. Satılan 2B arazilerinin yüzde 22'sini merkez Aksu ilçesindekilerin oluşturduğunu vurgulayan Tunçez, "İkinci sırada ise yüzde 20 ile Kaş yer aldı. Bu iki ilçeyi yüzde 13 ile Konyaaltı, yüzde 12 ile Alanya takip etti. Toplam satışların yüzde 70'e yakını bu 4 ilçede gerçekleşti" diye konuştu.

RAYİÇLERİN DÜŞMESİ ETKİLİ

Mersin Defterdarı olarak görev yaptığı dönemde Antalya'daki 2B eylemlerini medyadan takip ettiğini anlatan Veli Tunçez, protestoların ardından satışların hızlanmasını tepki çeken rayiç bedellerin düşürülmesine bağladı.

FİYATLAR DÜŞÜRÜLDÜ

Tarım arazilerinin, üzerinde ikamet edilen konut bulunanların ve büyüklüğü 400 metrekareyi geçmeyen 2B arazilerinin yüzde 70 olan rayiç bedellerinin eylemlerin ardından yüzde 50'ye düşürüldüğünü hatırlattı. Defterdar Tunçez, "İlk başta fiyat konusunda bir refleks vardı. Bedeller yüzde 50'ye indirildi. Vatandaş rahatlamış oldu. 2B işi bitti. Bizim açımızdan bir sıkıntı görünmüyor. Rakamlar da oldukça ciddi" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2B'den 470 milyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN