Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eski rektöre yargı yolu açıldı

MAKÜ eski Rektörü Prof. Yıldız ve eski Genel Sekreter Göz'ün de aralarında olduğu bazı yöneticilere ilişkin kamu zararı davasına YÖK'ten onay çıktı

Giriş Tarihi: 9.1.2014
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) eski Rektörü Prof. Gökay Yıldız ve eski Genel Sekreter Hüseyin Göz'ün de aralarında olduğu bazı yöneticilere ilişkin Sayıştay denetçilerinin 2009'da kamu zararı raporu vermesi üzerine Burdur Ağır Ceza Mahkemesi'nin yargılanmalarına ilişkin talebine YÖK iki yıl sonra izin verdi.

2009 HESAPLARINDA

MAKÜ'nün 2009 yılı hesaplarını incelemeye alan Sayıştay denetçileri merkez mutfağında 176 bin TL kamu zararı oluşturulduğunu tespit etti. Sayıştay denetçilerinin bu raporu doğrultusunda da 2011'in Mart ayında MAKÜ'ye polis baskını düzenlendi. Baskında 30 çuval resmi belgeye el koyulmuştu. Savcılığın ayrıca yürüttüğü ve YÖK'e sevk edilen olaya ilişkin suçlamalar, üniversiteye bağlı Gölhisar ve Bucak Meslek Yüksek Okulları yemekhanelerinde öğrenci yemek kart satışlarında usulsüzlük, öğrencilerden kimlik ve diploma bedeli adı altında usulsüz para toplandığı iddiaları ise ayrıca soruşturluyor.

İKİ YIL SONRA İZİN VERDİ
Eski Rektör Yıldız ve eski Genel Sekreter Göz'ün yargılanabilmesi için Burdur Ağır Ceza Mahkemesi'nin, YÖK'ten istediği "yargılanma izni" iki yıl sonra verildi.

'SOMUT BİLGİ VE BELGELER'
YÖK Denetleme Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Şaban Halis Çalış imzalı görevsizlik kararında, iddiaların somut bilgi ve belgelere dayandığı anlaşıldığından konuyla ilgili eski Rektör Yıldız ve eski Genel Sekreter Göz hakkında kurul başkanlığının onayıyla söz konusu incelemenin ceza soruşturmasına dönüştürüldüğüne dikkat çekildi. YÖK'ün onayından sonra yargılama için Danıştay'ın da onayı gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eski rektöre yargı yolu açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN