Kök'ün açıklaması CHP'lileri kızdırdı

Muratpaşa ve Konyaaltı'nda mevcut başkanlar ile seçime girilmesinin CHP'nin yararına olacağını ifade eden İl Başkanı'na aday adayları büyük tepki gösterdi

Giriş Tarihi: 9.1.2014
CHP Antalya İl Başkanı Devrim Kök'ün parti genel merkezinden resmi açıklama yapılmadan Muratpaşa ve Konyaaltı Belediye Başkan adayları hakkında görüş belirtmesi, aday adayları arasında rahatsızlık yarattı. Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen ve Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in yeniden aday gösterileceği yolundaki gazete haberleri aday adayları arasında tepkiye neden oldu. CHP İl Başkanı Devrim Kök'ün açıklamalarının yer aldığı haberde, İl Başkanı Kök, Muratpaşa ve Konyaaltı Belediye Başkanlarının yeniden aday gösterilmesinin partinin lehine olacağına inandığını belirterek şunları söylemişti: "Yapılan anketlerde mevcut belediye başkanlarımız Muratpaşa'da Süleyman Evcilmen, Konyaaltı'da Muhittin Böcek diğer aday adayı arkadaşlarımızdan açık ara önde. Ayrıca ilçe sakinlerinin memnuniyeti anlamında her iki belediye başkanımız yine açık ara önde ve çok iyi durumdalar. Ben inanıyorum ki ilk parti meclisi toplantısında Sayın Evcilmen ve Sayın Böcek'le partimiz yoluna devam edeceği kararı alınacaktır."

HANGİ ANKETLER

Kök'ün bu açıklamalarına tepki gösteren Muratpaşa Belediye Başkan aday adaylarından Murat Bulat, aday belirlemede parti meclisinin bir karar almadığını hatırlatarak, "Sayın İl Başkanı hangi anketten bahsediyor bilmiyorum. Ama bizde Türkiye'nin saygın kuruluşlarından Sonar'ın yaptığı bir anket var ve bu ankette il başkanının açıkladığı gibi bir sonuç yok. Bizim anketlerimizde en çok oyu Murat Bulat alıyor. Sayın İl Başkanının bu konuda partinin yetkili kurulları karar oluşturmadan bir açıklama yapmış olacağını sanmıyorum. Parti MYK'sı bir karar almamıştır. Bu konuda yetkili organ parti meclisidir. Şu anda toplanma tarihi bile belli değildir. Ben İl Başkanımızın bir partinin yetkili organının yerine geçerek, kendi isteğini belirten bir açıklama yapmış olabileceğini sanmıyorum" dedi.

SÜRECE ZARAR VERİR

Devrim Kök'ün temennisini açığa vurmasının yanlış olduğunu belirten CHP Muratpaşa Belediye Başkan aday adayı Ömer Melli ise bu tür yaklaşımların aday adaylığı sürecini olumsuz yönde etkileyeceğini söyledi. Melli, Kök'ün açıklamaları için, "İl başkanı konumu itibariyle yetkilidir ama yetkilerini ve temennilerini bu şekilde açığa vurmaması gerekirdi" dedi.

OBJEKTİFLİKTEN UZAK

Kök'ün yaptığı açıklamaların İl Başkanının tarafsızlığı ile ters düştüğünü ifade eden Bulat, "İl Başkanı'nın kendi arzu, isteği ya da temennisini ifade edecek kadar adaylara karşı tarafsızlığını yitirmiş olabileceğini düşünemem. Ben il başkanımızın adaylara karşı farklı temenniler içeren yaklaşımlarda olmasını tarafsızlığına uygun görmem. Bu açıklama il başkanının açıklaması olamayacak kadar objektiflikten uzak bir açıklamadır" şeklinde konuştu.

19 OCAK'TA ÇÖZÜLECEK
ANTALYA'DA 17 ilçenin belediye başkan adaylarını açıklayan CHP, Muratpaşa ve Konyaaltı Belediye Başkan adaylarını Ocak ayında yapılacak Parti Meclisi Toplantısı'nda belirleme kararı almıştı. Ocak ayının 5'inde yapılması planlanan toplantı parti ve ülke gündeminde yaşanan gelişmelerin ardından ayın 15'ine ertelenmişti. Tarihin 10 gün ileriye alınması aday adayları arasında tepkiye neden olurken, 2'inci kez ertelenen toplantının 19 Ocak'ta gerçekleştirilmesi kararı alındı.

BENLİ ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ
ÖTE yandan CHP'nin Kaş Belediye Başkan adayı Ali İhsan Benli sağlık sorunlarını öne sürerek adaylıktan çekildiğini açıkladı. CHP'li mevcut başkan Abdullah Gültekin'in yerine Benli'nin aday gösterilmesi ilçede tepkilere neden olmuştu. Parti yönetimi aldığı bu karar için eleştirilirken, Benli tartışmalara son noktayı koydu ve adaylıktan çekildiğini açıkladı. Sağlık sorunları nedeniyle adaylıktan çekildiğini belirten Benli, "Sağlığım görevi yürütmeye engel" açıklaması yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kök'ün açıklaması CHP'lileri kızdırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN