8 santimetre çapındaki kist için kapalı ameliyat

Yumurtalığında ölümcül olabilecek kist saptanan hasta Memorial Antalya Hastanesi'nde kapalı ameliyatla kurtuldu

Giriş Tarihi: 10.1.2014
Şefika Yıldırım'ın yumurtalığında bulunan 8 santimetrelik dermoid tümör (kist), düzenli kontroller yaptırmasına rağmen belirlenemedi. Hiçbir belirti vermeyen kistin varlığından habersiz olarak, Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zeki Salar'a başvuran Yıldırım, burada yapılan kontrollerinde hayati tehlike yaratabilecek bir kistin varlığını öğrendi. Yıldırım'ın yumurtalığında bulunan kist, Op. Dr. Zeki Salar tarafından laparoskopik yani kapalı yöntem ile alındı. Ameliyat sonrası hastaneden bir günde taburcu olan Yıldırım, kısa sürede iyileşerek günlük yaşamına geri döndü.

HIZLA İYİLEŞTİ
Şefika Yıldırım, hiç belirti vermeyen ancak önemli bir sağlık sorununun varlığının, daha önce gittiği kontrollerde fark edilmemesi karşısında şaşkınlığını dile getirerek, "Zeki Bey tarafından uygulanan laparoskopik ameliyat sayesinde hızlı bir iyileşme gösterdiğim ve açık ameliyatın yol açabileceği birçok sorunla karşılamadığım için çok mutluyum" dedi.

TEHLİKELİ OLABİLİR
Dermoid kistin en sık karşılaşılan ve en korkulan riskinin, yumurtalığın kendi etrafında dönmesi yani torsiyon olduğunu dile getiren Op. Dr. Salar, "Torsiyon varlığında yumurtalığa giden kan akımı azalacağı ya da kesileceği için bir süre sonra kangren meydana gelir. Bunun yanında ender de olsa dermoid kist patlayarak tehlikeli bir duruma yol açabilir. Kist patlaması aniden oluştuğunda genelde şok gelişir. Kistin içerdiği yağlı sıvı ve diğer dokular, karın zarını irrite ederek tehlikeli bir durum olan karın zarı iltihabına neden olabilir. Bazen ise küçük bir yırtık alanından yavaş bir sızıntı olur. Bu durum karın ağrısı ile beraber karın içinde şiddetli iltihap ve yapışıklıklara yol açabilir" dedi.

HASTAYA KONFOR SAĞLAR
Dermoid kistlerin tespit edildiğinde zaman kaybetmeden alınması gerektiğinin altını çizen Op. Dr. Salar, ameliyatın laparoskopik yani kapalı yöntemle yapılmasının hasta konforu açısından önemini vurguladı. Az da olsa enfeksiyon ve kanser riski taşıyabilen dermoid kistlerin alınmasında, laparoskopik yöntemin açık ameliyat yerine tercih edilmesi gerektiğini de anlatan Op. Dr. Salar, "Açık ameliyatlar, hastanın iyileşme süresinin uzaması ve vücudunda yara izi kalmasına neden olur. Yumurtalıkların zarar görmesi ve yumurtalık sayısında azalmaya neden olabilmektedir. Böyle bir durum gebelik oluşumunu olumsuz etkileyerek, erken menopoza yol açabilmektedir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
8 santimetre çapındaki kist için kapalı ameliyat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN