'İş bilmez Akaydın'

Stat projesi iptalinden doğan zararın Başkan Akaydın'dan tahsili kararı hakkında konuşan Köse, Antalya'yı Akaydın'ın yönetmesinden utanç duyduklarını söyledi

Giriş Tarihi: 10.1.2014
Sayıştay 6. Dairesi'nin 100. Yıl projesinin iptali nedeniyle belediye tarafından ödenen tazminatı Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ile meclis üyelerinin ödemesine karar vermesi Antalya'da büyük yankı uyandırdı. Kararı değerlendiren Ak Parti Antalya İl Başkanı Mustafa Köse zehir zemberek açıklamalarda bulundu. Köse, Akaydın ve meclis üyelerini Antalyalıların parasını başkalarının cebine aktarmakla suçladı. Akaydın ve meclis üyelerini tazminata mahkum eden yanlışlıkla ilgili daha önceleri de açıklamalarda bulunduklarını hatırlatan Köse, "Bugüne kadar maalesef hiç haklı olmadığı halde bir firmaya 30 milyon liralık bir ödeme yapılmış durumda. Bu Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin kasasından yapılmıştır. Bu ödeme Antalyalıların parasıdır. Bu ödeme orada çalışan ve parasını alamayan işçilerin alın teridir. Bu ödeme Antalya'ya yatırım olarak dönmesi gereken, yapılmamış yatırımların bedelidir. Biz yetimin, öksüzün, Antalyalıların hakkının bir başkasına yedirilmemesi gerektiği kanaatindeyiz" dedi.

BÜYÜK YANLIŞLIK

Akaydın ve ekibinin stat ihalesini alan firmaya tazminat ödemek için özellikle böyle bir karar aldığını ifade eden Köse, "Öylesine yanlış bir uygulama ortaya konmuştur ki res- men bir tazminata davet çıkarılmış ve bu firmaya tazminat ödenmek durumunda bırakılmıştır. Bunu yapanlar Antalya'yı maalesef yöneten insanlardır. Bundan dolayı çok büyük bir utanç duyuyoruz. Böyle kişiler tarafından yönetiliyor olmaktan gerçekten utanç duyuyoruz. Burada en basit bir hukukçunun, bırakın hukukçuyu sade bir vatandaşın aklının ereceği bir işi Büyükşehir Belediye Başkanlığı tersine yapmıştır. Siz resmen sanki tazminat çıksın firmaya diye düşünerek, bütün projeyi iptal eder ve sözleşme gereği müteahhidin hakkını bu şekilde gasp ederseniz bu da size tazminat olarak geri döner" şeklinde konuştu.

277 MİLYON DAHA

Müteahhit firmanın hukuken bir dava daha açtığını hatırlatan Köse "Mahkeme kanalı ile bir tespit yapılmış durumda. 277 milyon liralık bu tespit ile bir alacağa hak kazanmış durumda. Tabi dava devam ediyor, sonucunu bilemeyiz. Ama böyle bir tazminat ile Antalyalıların karşı karşıya bırakılacak olması, yapılan hatanın ne kadar vahim olduğunu göstermiştir. Bugün Gençlik ve Spor Bakanlığımız kendi imkanları ile bir stadyum yaptırıyor. Bu yapılan stadyumun bedelinin yaklaşık 2-3 katının tazminat olarak bu firmaya ödenmesi gibi bir durum söz konusu."

PİS KOKULAR YÜKSELİYOR

Akaydın döneminde yapılan işlerin yeniden sorgulanması gerektiğini belirten Köse, Antalyalıların 30 Mart'ta Akaydın'dan hesap soracağını söyledi. Akaydın'ın yaptığı işlerden pis kokular yükselmeye başladığını dile getiren Köse, "En güzel cevabı halk sandıkta verecektir" şeklide konuştu.

AKAYDIN: DOĞRU YAPTIĞIMI DÜŞÜNÜYORUM
SAYIŞTAY 6. Dairesi'nin, kararını değerlendiren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın 100. Yıl Spor Kompleksi ihalesinin kendi döneminden önce yapıldığını ancak projenin bölgeye uygun olmadığı düşüncesi ve mahkeme kararıyla iptal edildiğini ifade etti. Bölgeye stadyum yapılmayacağı yönünde farklı kesimlerin de görüşleri ve mahkeme kararları da bulunduğunu dile getiren Akaydın, "Sayıştay'daki arkadaşlarımız projenin iptalini kamuya zarar vermişiz gibi yorumlamışlar. Hiç kimse kusura bakmasın, bu kararın siyasi olduğunu ve bu konuda doğru yaptığımı düşünüyorum. Bizim haklı olduğumuzu gösteren mahkeme kararları da var" dedi. Mücadelelerini sürdüreceklerini söyleyen Akaydın, kararın temyizde olduğunu bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İş bilmez Akaydın'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN