Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şifa kaynağı biber Fethiye'de üretildi

Şifa kaynağı olarak bilinen ve alternatif tıpta da kullanılan Brezilya biberi, Fethiye'de de üretildi

Giriş Tarihi: 10.1.2014
Şifa kaynağı olarak bilinen Brezilya biberi, Fethiye'de de yetiştiriliyor. Kargı köyünde yetiştirilen Brezilya biberinden elde edilen meyveler alternatif tıpta kullanılıyor. Kemoterapi tedavisi sonrası bazı iç organlardaki yaraların iyileştirilmesi ile vücut yüzeyinde bulunan yaraların iyileştirilmesi ve yüz felcinin önlenmesinde kullanıldığı ileri sürülen Brezilya biberinin çok faydalı olduğu belirtildi.

ALTERNATİF TIP

Kargı köyüne yıllar önce getirilerek dikilen Brezilya biberinin bazı üniversitelerdeki hocalarla birlikte yapılan araştırmalar sonucu meyvelerinin çok faydalı olduğu, başta pilava katılmak üzere tüketilebildiği kaydedildi. Kargı köyünde yaşayan Numan Aladağ isimli vatandaşın ürettiği Brezilya biberinin faydalarının saymakla bitirilemediği belirtildi. Şu günlerde biberin meyvelerini hasat eden Aladağ, hem yağ hem de sıvı içerisinde bekletip alternatif tıp için insanlığa yararlı olmaya çalıştığını söyledi.

KULLANIM ALANI FAZLA

Aladağ, "Brezilya biberinin ağacının meyveleri yeşilken, tam olgunlaşmadan bu şekilde yağ ekstrasyonu yağ koyduğumuz zaman kullanım çemberi daha da genişliyor. Türkiye'ye ilk defa biz getirdik. Doç Dr. Ali Rıza Öztürk hocayla birlikte bu konuda müşterek bazı çalışmalarımız var. Vücuttaki yaralar için bire bir, kemoterapi sonrası iyileşme için çok faydalı bir bitki olduğunu söyleyebilirim. Başta modern tıbbın söylediği laboratuar denemelerinden Güney Amerika'da olsun Güney Hindistan'da olsun özellikle vücuttaki bütün iç yaraları tedavi ediyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şifa kaynağı biber Fethiye'de üretildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN