Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asansörler kırmızı kart gördü

Giriş Tarihi: 13.1.2014

MMO Antalya Şubesi'nin asansör denetimleri, tehlikenin boyutlarını bir daha gözler önüne serdi

En kısa mesafeli ulaşım aracı olan asansörlerin, ne kadar büyük tehlikeler barındırdığı Makine Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şubesi tarafından yapılan incelemeler sonucunda ortaya çıktı. Muratpaşa, Manavgat ve Organize Sanayi Bölgesi'ndeki asansörleri denetleyen oda yetkilileri, oldukça büyük bir tehlikenin hemen kapımızın önünde durduğu belirledi.

YÜZDE 70'İ TEHLİKELİ

Türk Akreditasyon Kurumu tarafından asansörlerin periyodik kontrollerini yapmakla görevlendirilmiş olan MMO, yaptığı denetimlerde oldukça vahim sonuçlar elde etti. 2013 yılı içerisinde Muratpaşa, Manavgat ve Organize Sanayi Bölgesi'ndeki 3 bin 330 asansörü denetleyen oda yetkilileri bu asansörlerin yaklaşık yüzde 70'inin tehlikeli olduğunu belirledi. Denetimler sonucunda asansörün durumuna göre kırmızı, sarı ve yeşil etiketler ile asansörleri işaretleyen MMO yetkilileri, 2 bin 500 asansörü kullanımı tehlikeli anlamına gelen kırmızı etiket ile işaretledi.

CAN GÜVENLİĞİ YOK

2 bin 500 asansörün vatandaşların can güvenliğini tehlikeye düşürdüğünü belirleyen MMO yetkilileri, 130 asansörün de önemli eksikleri bulunduğunu belirledi. 3 bin 330 asansörün kontrol edildiği denetimlerde sadece 700 asansörün güvenli anlamına gelen yeşil etiket ile işaretlenmesi uygun görüldü. Tehlikenin boyutlarına dikkat çekmek isteyen MMO Antalya Şube Başkanı Hüseyin Barut, "Denetimlerde gördük ki Antalya'daki asansörlerin büyük çoğunluğu can güvenliği açısından tehlikeli. Apartman yöneticileri ve mülk sahipleri bu konuya çok büyük bir hassasiyet göstermeli. Yaşanabilecek kazalardan geri dönülmez sonuçlar elde edilebilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asansörler kırmızı kart gördü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN