Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayvancılığa aşı desteği

Giriş Tarihi: 13.1.2014

BAKA'nın mali destek verdiği proje ile MAKÜ Veterinerlik Fakültesi'nde buzağı kaybını önleyecek yerli aşı üretiminin altyapısı oluşturuluyor

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (BAKA) mali destek verdiği projeyle Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Veteriner Fakültesi'nde, Ar-Ge tabanlı laboratuarında hayvancılıkta buzağı kaybını önleyecek yerli aşı üretiminin altyapısı oluşturuluyor. BAKA desteği, hayvancılık sektöründe büyük ekonomik kayıplara neden olan tedavisi oldukça güç olan viral hastalıkların teşhis, kontrol ve önlenmesine yönelik programların oluşturulmasına son derece önemli katkılarda bulunulacak.

AÇIK KAPANACAK

Projeyle kurulmakta olan Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalında Doku Kültürü Laboratuvarı, hayvancılık sektöründe büyük ekonomik kayıplara neden olan tedavisi güç viral hastalıkların teşhis, kontrol ve önlenmesine yönelik programlar oluşturacak. BAKA desteğiyle hizmete girecek Hücre Kültürü Laboratuvarı ile de Burdur, Isparta ve Antalya'daki yetiştiricilerin büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarının viral hastalıkların teşhisi konusunda büyük bir açık kapatılmış olacak.

2.9 MİLYON LİRA

MAKÜ'nün 'İshal Kaynaklı Buzağı Ölümlerinin Yerli Aşı İle Önlenmesi' Projesi, BAKA'nın 2012 Ar-Ge ve Yenilikçilik Odaklı Sanayinin Desteklenmesi Programı'ndan hibe desteği almaya hak kazandı. Türkiye'de toplam 2 milyon 988 bin 218 sığır işletmesinin hedef kitle olarak belirleyen projede; sığır yetiştiriciliğinde önemli ekonomik kayıplara yol açan buzağı ishallerinden korunmak amacıyla ithal aşılara alternatif ilk yerli aşının üretileceği altyapı oluşturuluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayvancılığa aşı desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN