Üretici yağmur duasında

Gazipaşa ilçesinde kış mevsiminde yeterli yağış düşmemesi nedeniyle üretici yağmur duasına çıktı

Giriş Tarihi: 13.1.2014
Gazipaşa'da kışın kurak geçmesi çiftçileri endişelendirirken, vatandaşlar yağmur duasına çıktı. Yaklaşık 8 aydan bu yana ovaya yağmur dağlarına kar yağmayan Gazipaşa'da hava sıcaklığının mevsim normalleri üzerinde olması üzerine üreticiler çareyi yağmur duasına çıkmakta buldu. Cebeli Tepesi mevkinde bir araya gelen üreticiler, yağmur yağması için dua etti.

TOPRAĞI DOYURAN YAĞIŞ YOK

Yağmur duasına vatandaşlarla birlikte Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı Mustafa Cılız da katıldı. Yağmur ve derelerin su kaynağı olan Toros Dağları'na kar yağması için dua ettiklerini belirten Cılız, son yılların en kurak mevsimini geçirdiklerini söyledi. Cılız, "Her canlının suya ihtiyacı var. Gazipaşa'ya 8 aydan bu yana toprağı doyuran bir yağmur yağmadı. Çaylarımız tamamen kurudu. Eskiden çaydan köprü olmazsa geçemezdik ama bu yıl su olmadığı için ayakkabı ile geçebiliyoruz. Yaşadığımız bu kuraklık, ilçemiz için büyük bir tehlike. Biz de hocalarımız, vatandaşlarımızla birlikte yağmur ve karın yağması için dua ediyoruz. Allah'tan yağmur ve kar yağmasını diledik. Yaylalarda hiç kar yok. Yağmur suyunun bugünden sonra çok faydasının olacağını düşünmüyorum. Kar yağması lazım. İlçenin bütün akarsularının kaynağı, Toroslara yağan kardır. Her yıl bu mevsimde Toroslarda 2-3 metre kar olurdu ama bakın şu an hiç kar yok" dedi.

SONDAJ SUYUNA KALDIK
Çiftçi Salim Şaşmaz ise, "İlçemize 7-8 aydan bu yana yağmur yağmıyor. Halkımız, arkadaşlarımızla birlikte yağmur duasına geldik. Çiftçiler olarak sondaj suyu kullanmak zorundayız. Sondaj da 100 metrenin altına indi. Yaylalarımıza kar yağmadı. İlçe merkezine yağmur yağmadı. Gazipaşa'nın su deposu yaylalara yağan kardır. İnşallah yağmur bekliyoruz. Muz üreticileri halen kuyu suyu ile muzlarını sulayabiliyor. Bu çok büyük bir maliyet" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üretici yağmur duasında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN