Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çinli turistlerin yeni tercihi Antalya oldu

Çinli turistlerin, eko, kültür ve arkeoloji turları kapsamında İstanbul ve İzmir'den sonra Antalya'yı da tercih etmeye başladıkları bildirildi

Giriş Tarihi: 15.1.2014
Deniz, kum ve güneş turizmi dışında tatil yapan Çinli turistler binlerce kilometre yolu Anadolu'nun kültür, tarih ve arkeolojik varlıkları görmek için geliyor. Türkiye'ye tatile gelen yıllık ortalama 195 bin Çinli turist 12 günlük Anadolu turlarıyla değişik medeniyetlere ait eserler hakkında yerinde ziyaretlerle bilgi sahibi oluyor. İstanbul'dan Çanakkale üzerinden İzmir Efes Antik Kent'e gelen Çinliler, tarihi ören yeri ziyaretlerini Antalya Selge antik kentinde sonlandırıyor.

EFES'TEN SONRA SİDE
Çinlilerin, Efes'ten sonra ziyaret ettikleri antik kentin Side olduğu belirtiliyor. Tur kapsamında Çinlilerin Antalya'da ziyaret ettikleri yerler arasında Myra, Seleukeia, Selge, Termessos, Kekova (Batık Şehir), Tlos, Patara Meclisi, Side, Perge, Alanya Kalesi, Likya kaya mezarları, Xanthos, Letoon, Aspendos, Belkıs yer alıyor. LVT Seyahat Acentesi Çince Turist Rehberi ve Kültür Turizmi Uzmanı Yarkın Teslina, Çinlilerin, Avrupalı, Rus ve İskandinav turistlerin aksine deniz, kum ve güneş turizmini tercih etmediğini belirtti.

2015'TE 100 BİN ÇİNLİ BEKLENİYOR

Çin-Türk Dostluk ve Kardeşlik Grubu Başkanı Jasmine Le ise Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Pekin'de Anadolu medeniyetlerine ait eserlerin tanıtımını yapmasının Çinli turistleri Türkiye'ye çekmede etkili olduğunu söyledi. Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Abdurrahman Arıcı'nın Çinli turistlerin Antalya'daki tarihi ören yerlerini tanımada yoğun gayret gösterdiğini belirten Le, Türk-Çin dostluğunun gelişmesi ve pekişmesi için Anadolu medeniyetlerini tanımaya yönelik bütün etkinlikleri desteklediklerini kaydetti. Le, bu bağlamda Antalya'nın kültür ve arkeolojik varlıkları tanıma bakımında özel bir şehir olduğunu belirterek, "Hedefimiz 2015 yılı sonunda kadar 100 bin Çinli turisti Antalya'ya çekmek. Tanıtımlar sayesinde bu rakamı çok rahat yakalayacağımıza inanıyorum. Çinliler, Antalya'nın insanlık kültür mirası eserlerini yakından tanımak istiyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çinli turistlerin yeni tercihi Antalya oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN