Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'ya nar ihracatı

Antalya'nın Korkuteli ilçesinden Avrupa ve Rusya'ya nar ihdacatı başladı. İlk partide 60 ton nar 3 tır ile gönderildi

Giriş Tarihi: 16.1.2014
Antalya'nın Korkuteli ilçesinde son yıllarda ekim alanı artan nar, Avrupa'ya ihraç ediliyor. Korkuteli ilçesinde sezon sonunda soğuk hava deposunda bekletilen nar, ihracatın açılmasıyla birlikte buzhane içinde işlenerek yurt dışına ihraç edilmeye başlandı.

AVRUPA VE RUSYA

Edirne'den ilçeye gelen tarım firması sahibi Gülsüm Altıntaş, Türkiye'de özellikle Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Ege bölgelerinde yoğun olarak üretimi yapılan narın, Antalya ekonomisinde de önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. Altıntaş, "Antalya'da özellikle Döşemaltı, Çığlık, Aksu, Serik, Manavgat, Finike ve Kumluca ilçelerinde nar yetiştiriciliği yapılıyor. Biz hasat sonrası narı dalında toplayarak soğuk hava tesisine koyuyoruz. Sezonun açılmasıyla birlikte narı işleyerek Avrupa ve Rusya'ya gönderiyoruz" dedi.

HAFTADA 3 TIR
İhracatçı Gülsüm Altıntaş, "Türkiye meyveciliğinde ve dış ticaretinde de önemli yeri olan nar, çeşitli iklim ve toprak koşullarında yetişebilen, bakımı kolay, iç ve dış pazarlarda iyi fiyat bulabiliyor. Şu an soğuk hava depolarından haftalık olarak 3 tır, yaklaşık 60 ton narı başta Almanya, Avusturya, İsviçre olmak üzere Avrupa ülkelerine gönderiyoruz. Narın yüzde 75'i Avrupa'ya ihraç edilirken, yüzde 25'i Rusya piyasada değerlendiriyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'ya nar ihracatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN