Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuklarda öksürüğe karşı önleminizi alın

Giriş Tarihi: 17.1.2014

Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Demir Gökçer Özek çocuklarda öksürükle ilgili bilgiler verdi

MEMORİAL Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Demir Gökçer Özek, ailelerin çocukları için en sık doktora başvuru nedenleri arasında yer alan öksürüğün nedenleri ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

NEDENİ ÖNEMLİ
Öksürüğün kendi başına bir hastalık olmadığını belirten Uzm. Dr. Özek, "Öksürük solunum sisteminin mikrobik, alerjik veya yapısal hastalıklarının bir bulgusu olabildiği gibi kalp ve sindirim sitemi hastalılarının da habercisi olabilir. Öksürüğün en sık nedenlerinden biri enfeksiyonlardır. Özellikle sonbahar ile erken ilkbahar arası dönemde yaygınlaşan ve büyük çocuklarda nezle benzeri yakınmalarla atlatılabilen RSV gibi virüs enfeksiyonları; bebeklerin akciğerlerini etkileyerek ciddi solunum zorluğuna yol açabilmektedir. Bronşlarda, hava yollarında bulunan almaçların uyarılmasıyla ortaya çıkan öksürük bir savunma refleksi olarak gelişir. Grip, soğuk algınlığı gibi enfeksiyonları geçiren çocukların yüzde 25'inde 14 günün sonunda bile öksürük devam edebilmektedir. Özellikle 4 haftadan uzun süren ve tekrarlayan öksürükler başka hastalıkların habercisi olabiir" diye konuştu.

SİGARA VE PARFÜM

Bir aydan 1 yaşına kadar viral üst solunum yolu enfeksiyonları, boğmaca, zatürre, bronşiyolit, verem gibi mikrobik hastalıkların yanında reflü, besin alerjisi, yabancı cisimler, kalp hastalıkları, alerjik hastalıklar gibi problemlerin de öksürüğe neden olabileceğini açıklayan Özek, "Okul çağı öncesi çocuklarda öksürüğün en sık nedenleri yine viral üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Alerjik yatkınlığı olan çocuklarda öksürük çok sık görülür. Bu çocukların sigara dumanı ve deterjan-oda parfümü kokularıyla temas ediyor olabilecekleri kronik öksürüklerde akla gelmelidir" dedi.

ÇOCUĞUNUZ ÖKSÜRÜYORSA
Sigara içmeyin
Oda parfümü, ağır deterjan, çamaşır yumuşatıcısı kokularına dikkat edin.
Çocuğunuza bol su içirin.
Çocuğunuzu toz ve nemden, aşırı soğuk ve sıcaktan koruyun
Doktora gitmeden önce çocuğunuzun günün hangi saatlerinde ne sıklıkla ve ne şekilde (kuru-balgamlı) öksürdüğünü, ateşinin olup olmadığını not edin.
Öksürüğün nedenini anlamak için mutlaka bir çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanına başvurun.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklarda öksürüğe karşı önleminizi alın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN