Evrenseki beldesi göz kamaştırıyor

Giriş Tarihi: 17.1.2014

Manavgat'ın Evrenseki beldesi, aynı zamanda MATAB Başkanı olan Belediye Başkanı Recep Barut'un üç dönemdir gerçekleştirdiği hizmetlerle göz kamaştırır hale geliyor

Manavgat'ın Evrenseki belediye başkanlığı görevini 3 dönemdir yürüten ve aynı zamanda Manavgat Turizm Altyapı Birliği (MATAB) Başkanı olan Recep Barut tarafından gerçekleştirilen hizmetlerle göz kamaştırıyor. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı, Antalya Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Menderes Türel'in katılımıyla açılan MATAB Katı Atık Bertaraf Tesisi Manavgat Biyokütle Enerji santralinde elektrik üretimi başladı. Manavgat'ın bir turizm bölgesi olduğunu hatırlatan Başkan Barut, bölgede yaz aylarında çıkan çöp miktarının günlük 750 tona ulaştığını hatırlatarak; "Günlük olarak çıkan çöplerin bertarafı konusunda MATAB'a yıllık 2 milyon liraya yakın maliyet getiriyordu" dedi. Arel Enerji'yle yaptıkları sözleşme gereği katı atık bertaraf tesislerinde 8 milyon TL maliyetle 2.5 MW gücünde 2 ayrı ünite kurulduğunu hatırlatan Başkan Barut, tesisin 6 aylık olmasına rağmen elektrik üretmede büyük başarı gösterdiğini, 5 bin konuta yetecek kadar elektrik üretildiğini söyledi. Barut tesiste hedeflerinin ilave ünitelerle birlikte yılda 40 bin MW'lık elektrik üretimine ulaşmak olduğunu belirterek, "Böylece çöplerden 20 bin konuta elektrik verilecek. Bu hedefimize 2 yıl içinde ulaşmayı planlıyoruz. Firma MATAB'a cirodan yüzde 10 pay verecek. Ayrıca yıllık 85 bin lira da kira alıyoruz" dedi.

ALTYAPI YATIRIMLARI

MATAB olarak belde ve köylerle birlikte Gündoğmuş ve İbradı ilçelerinde çalışmaları aralıksız devam ettirdiklerini ifade eden Başkan Recep Barut, "Manavgat, Gündoğmuş ve İbradı'nın bütün köylerine çöp konteynerleri yerleştirdik. Temiz bir çevre için çöpleri sürekli topluyoruz" dedi. Gündoğmuş'a 400 metreküplük içmesuyu deposu ve 5 kilometrelik içme suyu hattının yapımının devam ettiğini kaydeden Başkan Barut, "Kızılağaç'a kadar olan bölgenin kanalizasyon altyapısını tamamladık ve arıtmaya bağladık. Kızılot'ta da 14 kilometrelik kanalizasyon hattı tamamlandı. Terfi merkezine bağlantısı yapılıyor. Bu çalışma da çok kısa bir süre içinde tamamlanacak" dedi.

BİRLİK BAHÇESİ PROJESİ

MATAB'ın sosyal sorumluluk projelerinden olan Birlik Bahçesi'nin vatandaşlardan büyük ilgi gördüğünü dile getiren Başkan Barut, "Veren elin, alan eli bilmemesi prensibine göre kurduğumuz Birlik Bahçesi'nden bugüne kadar ihtiyaç sahibi olan ailelere çeşitli giyim eşyaları, mobilya ve beyaz eşyaları temin ettik" dedi. Hemen herkesin evinde kullanılmamış veya çok az kullanılmış birçok eşya olduğunu hatırlatan Başkan Barut; "Bunlar giyim eşyası da olabilir, ev eşyası da. Biz Birlik Bahçesi olarak telefon edildiğinde bunları adreslerinden alıyoruz. Kullanılır hale getiriliyor. Bize başvuran veya Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla gelen ihtiyaç sahiplerine teslim ediyoruz" dedi.

EVRENSEKİ'YE 19 MİLYONLUK YATIRIM

Evrenseki Beldeyesi olarak da 19 milyonluk yatırım yaptıklarını ve altyapı çalışmalarının tamamının bittiğini ifade eden Başkan Recep Barut, üstyapı çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu kaydetti. Barut; 14 kilometrelik ana cadde, 13 kilometrelik ara yol, 10 kilometrelik aydınlatma ve orta refüj çalışmalarının yanı sıra ihaleye çıkılan 6 adet parkın da tamamlanmak üzere olduğunu kaydetti. 2013'te Evrenseki'ye yapılan yatırımların 12 kilometre yağmur suyu drenajı, 193 bin metrekare sıcak ve sathi asfalt, 99 metrekare kaldırım, parke döşemesi ve 52 kilometrelik kanalizasyon hattı olduğunu ifade eden Başkan Barut, "Bu çalışmaların yanı sıra 14 kilometre ana cadde, 13 kilometre ara yol, 10 kilometre orta refüj ve aydınlatma çalışmaları da bitmek üzere. Manavgat'ın en geniş caddesini Evrenseki'ye yaptık" diye konuştu.

CAMİ VE CEMEVİ YAPIMI SÜRÜYOR

Beldede Selçuklu tarzı mimariye sahip cami ve cemevi inşaatlarının da devam ettiğini kaydeden Başkan Recep Barut, sahil bölgesinde 6 bin metrekarelik bir alanda yapımı süren caminin özellikle yaz aylarında otellerde çalışanlara kolaylık sağlayacağını belirtti. İncilipınar Mahallesi'nde yaşayanların da uzun süreden beri kendisinden istekleri olduğunu kaydeden Başkan Barut, "Yapıma başladığımız cemevinin inşaatı da devam ediyor" dedi.

BAŞKAN BARUT: MANAVGAT'A AK KADRO GELECEK
30 Mart'ta yapılacak yerel seçimde Manavgat'tan Ak Parti Belediye Başkan Aday adayı olduğunu hatırlatan Başkan Barut, "Ak Parti'den benimle birlikte 7 arkadaşımız aday adayı oldu. Hepimizin ortak dileği Manavgat'a Ak Parti'den belediye başkanı kazandırmak. Manavgat Ak kadroların belediyecilik anlayışıyla henüz tanışamadı, tanıştıracağız inşallah" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evrenseki beldesi göz kamaştırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN