Bitirin bu kirliliği

Antalya'yı yöneten isimler kentte hava kirliliği olduğunu kabul ederken kirliliği çözecek eylem planı hakkında fikir birliğini bir türlü sağlayamadı

Giriş Tarihi: 18.1.2014
Antalya'daki hava kirliliğini değerlendiren belediye başkanları, çözüm için farklı önerilerde bulundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın Mahalli Çevre Kurulu'nu, Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen mevzuatı, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ise doğalgazı hedef gösterdi.

10 YILDIR AYNI SORUN VAR

Antalya'da her geçen gün artarak kendisini hissettiren hava kirliliğine Büyükşehir Meclisi'nde geniş yer ayrıldı. Antalya'nın havasının son 10 yıl içerisinde çok büyük ölçüde kirlendiğine dikkat çeken MHP Grup Sözcüsü Reşat Oktay, belediye başkanlarına uyarıda bulundu. Kirliliğin kentin her noktasına yayıldığı belirten Oktay, "Son 10 yıldır artan bir hava kirliliği ile karşı karşıyayız. Doğalgaz Antalya'nın çok az bir noktasında kullanır halde ama bu son zamanlarda artan hava kirliliğini de anlamak mümkün değil. Kepez bölgesinde yakın tarihe kadar, halkın da olağan kabul ettiği bir durum niteliğindeydi. Ama son günlerde görüyoruz ki Antalya'daki hava kirliliği deniz kenarına kadar inmiş durumda. Konu son derece önemli" dedi.

MÇK DİRENMELİ

Kış aylarında Antalya'daki hava kirliliğinin ciddi boyutlara ulaştığını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Mahalli Çevre Kurulu'nun (MÇK) kirlilikte önemli bir paya sahip olduğunu ifade etti. Büyükşehir Belediyesi'nin kirlilikle yeterince mücadele ettiğini ifade eden Akaydın, şunları söyledi: "Antalya'da kış aylarında yaşanan çok ciddi boyutta bir hava kirliliği var. Bu konuda meclis 2 yıl kadar önce çok ciddi bir irade koymuştur ama Mahalli Çevre Kurulu ile bu konuda aramızda anlaşmazlık var. Antalya'da kontrol edilemeyen kaçak yakıt var.

MEVZUAT YANLIŞ
Mevzuata yer alan yanlış uygulamaların kirliliğin artmasında önemli bir yer tuttuğuna değinen Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, 24 saat ortalamasının alınmasının büyük bir hata olduğunu aktardı. Meclisin Antalya'ya uygun bir mevzuat hazırlaması gerektiğine dikkat çeken Evcilmen, "Çevreyle ilgili bir mevzuat var. 24 saat ortalamasının alınmasını öngören. Bu Erzurum'a, Kars'a göre doğru bir mevzuattır. Ama Antalya'ya göre yanlıştır. Biz ölçümleri yaparız ama 24 saat ortalamasını alırız, bu doğru bir uygulama değil. Antalya'da sobalar saat 17.00'den sonra yanmaya başlıyor. Kendimizi ve kentimizi kandırıyoruz" şeklinde konuştu.

100 BİN KONUT GAZ ALABİLİR
2008 tarihi itibariyle Antalya'da doğal gaz hizmeti vermeye başlayan Olimposgaz, 6 yıl içerisinde 520 kilometrenin üzerinde dağıtım hattıyla birlikte 100 binin üzerinde konuta doğal gaz hizmeti verebilecek hale geldiklereni belirtti. 2014 yatırım programı kapsamında yaklaşık 45 bin konuta daha ulaşmayı hedeflediklerini aktaran Olimposgaz Genel Müdürü Fatih Yaşa, "2013 yılsonunda 100 binin üzerinde olan konut sayımızı 2014 yıl sonuna kadar yaklaşık 150 bine ulaştırmayı amaçlıyoruz" dedi. Doğal gaz tanıtım ve bilgilendirme çalışmalarına aralıksız devam ettiklerini söyleyen Yaşa, "Pazarlama birimimiz, bina ziyaretleri sırasında bilgi vererek, apartman toplantılarına katıldı, doğal gaz hakkındaki soruları yanıtladı" ifadelerini kullandı.

TEK ÇARE DOĞALGAZ
Kepez'de var olan hava kirliliğinin kent genelindeki kirliliğin artmasında önemli bir rolü olduğunu iddialarına yanıt veren Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, doğalgaz kullanımının yaygınlaşmasının hava kirliliğini azaltacak önemli bir etken olduğunu belirtti. Bu anlamda Kepez'de önemli bir mesafe kat edildiğini anlatan Tütüncü, sözlerine şu şekilde devam etti: "Kepez'de kalitesiz yakıt kullanılan birçok mahallenin olduğunu, özellikle lastikten tutun da katı atığa kadar birçok şeyin yakıldığını bazı yerleşim noktalarında tespit ettik. Ama tabi bunlarla çok farklı şekilde mücadele etmenin doğru olduğunu düşünüyorum. Son 3 yıldır bedava kömür neredeyse dağıtılmadı denecek kadar azdır. Ama kalorisi düşük kömürün şehrimize girmesi doğal ve mümkündür. Bundan dolayı hava kirliliğinin oluştuğunu ifade etmeliyiz. Antalya'ya doğalgazın gelmesi hükümetin çok önemli hedeflerinden birisiydi. Kepez'de de bu anlamda şu anda 7 mahallede 20 binin üzerinde konuta doğalgaz sağlanabilmesi ile alakalı son 5 yıl içerisinde çok önemli çalışmalar yapıldı. Bunlar Ulus, Yeşiltepe, Özgürlük, Zafer, Ahatlı, Kültür ve Yenidoğan mahalleleridir. Bence yerel yönetimlere düşen şey doğalgaz aktarım ve satış imtiyazını alan şirket ile alakalı bu çalışmaları hızlandırıcı adımlar atmak suretiyle daha çok kullanım sağlanmalıdır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bitirin bu kirliliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN