Turizmde gelir arttı

Giriş Tarihi: 19.1.2014
TÜİK verilerine göre, 2013'ün 9 aylık döneminde; yabancı ve vatandaş ziyaretçilerden elde edilen turizm geliri yüzde 13,3 artarak 21,6 milyar dolardan 24,5 milyar dolara çıktı. Yabancı ziyaretçilerden elde edilen gelir de yüzde 14,2 artarak 17,1 milyar dolardan 19,5 milyar dolara yükseldi.

RUSYA İLK SIRADA

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Araştırma Geliştirme (AR-GE) Birimi'nin hesaplamalarına göre, bu dönemde, en yüksek turizm geliri artışı Rusya başta olmak üzere BDT pazarlarında gerçekleşti. Rusya'dan gelir yüzde 28 artarken, Ukrayna yüzde 45 ile ilk sırada yer aldı.

PAKET TUR GELİRİ

Diğer yandan yabancı ve vatandaş ziyaretçilerin paket tur harcamalarından kaynaklı turizm geliri de yüzde 10,2 artarak 5,8 milyar dolar oldu. Yabancı ziyaretçilerin paket harcamaları yüzde 10,4 artarak 5,8 milyar dolara yaklaşırken, vatandaş ziyaretçilerin harcamaları ise yüzde 4 dolayında düşerek 83 milyon dolara geriledi. Paket tur harcamalarındaki artışlarda yüzde 334 ile İsrail ilk sırada yer alırken, Rusya, İsviçre, İsveç ve Danimarka yüzde 20-30 bandında gelişme gösterdi. Ukrayna, İngiltere ve Almanya'da da önemli artışlar yaşandı. Hollanda da ise gerileme oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmde gelir arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN