Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esnafa ortaklık çağrısı

Giriş Tarihi: 21.1.2014

Isparta Esnaf Odaları Birliği Başkanı Aybatılı, esnafa ortaklık kurma ve rekabet yapma çağrısında bulunarak, 'AVM'ler ile baş edemiyoruz' dedi

Isparta Esnaf Odaları Birliği Başkanı Mehmet Aybatılı, üyelerinin çok zor durumda olduğunu belirterek önemli tavsiyelerde bulundu.

AYAKTA KALMAK ŞANS

Esnafı bir taraftan Maliye, bir taraftan kamu, kurum ve kuruluşlar ile kendilerinin sıkıştırdığını ve bunun sonucunda da insanların ya dükkanını kapattığını ya da seyyar esnaflık yapmaya başlayıp işi bıraktıklarını belirten Aybatılı, yeni bir çözüm önerisinde bulundu. Esnafın yaptığı işe karşılık peşin parayla çalıştığını ancak AVM'lerde durumun böyle olmadığına değinen Aybatılı, "Bunu da haklı olarak yapıyorsunuz. Ama AVM'de bu yok. AVM'ye gittiğinizde 12-24 taksitle istediğiniz eşyayı alabiliyorsunuz. Böyle bir rekabet sizin karşınızda. Buna karşılık sizin ayakta kalmanız bir şans. Ama AVM'ler de medeniyetin gereği bir ihtiyaç. Karşımızda güçlü rakiplerin olduğu bir ortamda kendi aramızda rekabet esnafın sonu demektir. Onun için birlik ve beraberlik içinde olmamız lazım. Ferdi esnaflık dönemi artık hemen hemen bitmek üzere. Güçlerimizi ve sermayelerimizi birleştirmek mecburiyetindeyiz" diye konuştu.

REKABET YAPILMALI

Tüm meslek dallarında esnafın, odanın belirlediği tarifeyi uygulamadığını ifade eden Aybatılı, "Buna müdahale edemiyoruz. Çünkü fiyat tarifelerinin üzerine çıkmıyorlar. Tarifenin altında ücret belirliyorlar. Bu da bir yerde haksız rekabete giriyor ancak vatandaştan karşılığını almamak için biz de onlara bir şey yapamıyoruz. Öncelikle beklentileri yöneticilerden değil kendimizden beklememiz gerekiyor. Ruhsatlı çalışmamız ve fiyat tarifelerine uymamız lazım. Aynı zamanda birbirimizle rekabet yapmamamız gerekiyor. Çünkü rekabeti bize AVM'ler yapıyor. Biz artık tüm meslek dallarıyla birlikte AVM'lerle baş edemiyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esnafa ortaklık çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN