EXPO için bu yıl 400 milyon harcanacak

EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Gülay, 2014'ün çok kritik bir yıl olduğunu belirterek, bu yıl 400 milyon liralık yatırım yapılacağını, altyapının yüzde 90'ını bitirmek istediklerini söyledi

Giriş Tarihi: 21.1.2014
Antalya'da 2016 yılında yapılacak çiçek ve çocuk temalı Uluslararası Botanik Sergisi (EXPO 2016 Antalya) için hazırlıklar sürerken, sergi alanındaki altyapı çalışmaları için bu yıl yaklaşık 400 milyon lira harcanacağı bildirildi. EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Selami Gülay, Aksu ilçesinde bulunan bin 100 dönümlük EXPO alanında 2014 yılının sonuna kadar altyapı işlerinin yaklaşık yüzde 90'ını tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

YAPILACAK İŞLER

Gülay, bu çerçevede bu yıl sedde üzeri yol imalatları, saha reglajı, otopark, ada içi kanalizasyon, yağmur suyu, içme suyu, sulama ve yangın ana hatları kanalizasyon, gezinti yolları, yağmur suyu ve atık su terfi merkezleri, sulama ve yangın suyu deposu, derin kuyu pompa binaları, gölet besleme ve boşaltma yapıları, bekçi kulübeleri ve personel binası ile istinat ve ihata duvarlarının yapımının tamamlanmasının planlandığını kaydetti. 2014'ün çok kritik bir yıl olduğuna vurgu yapan Gülay, "Yaptığımız işler şekillensin istiyoruz. EXPO, 2016'da yapılacak, bu işin pardonu yok. Dolayısıyla biraz daha koordinasyon ve planlama ile işlerimize yoğunlaşacağız" ifadesini kullandı.

ŞAKAYIK ÜRETİLİYOR
Elmalı ilçesinde 2 bin saksıda EXPO 2016'nın sembol çiçeği olan şakayık üretiminin başladığını bildiren Gülay, ayrıca Konyaaltı bölgesinde Hisarçandır'da 4 hektarlık bir alanda doğal ortamda şakayık üretileceğini kaydetti. Gülay, "Fuar alanında şakayık çiçeğini görenler doğal ortamında da görmek isterlerse buraya turlar düzenlenecek" dedi.

AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI

Ağaçlandırma işi için bu ayın sonuna kadar ihaleye çıkacağını kaydeden Gülay, alana 108 türde 25 bin 585 adet ağaç ve ağaççık dikilmesinin planlandığını ifade etti. Gülay, ağaçların yanı sıra EXPO alanına 113 türde 69 bin 550 çalı ve sarılıcı bitki, 29 türde 193 bin 50 metreralik alanda mevsimlik ve çok yıllık çiçek, 53 türde 265 meyve ve tropik meyve ağacı, 51 türde 428 bin 300 metrekare alanda yer örtücü çim, 54 türde 5 bin 30 sucul bitki, 9 türde bin 180 kaktüs ekileceğini anlattı.

ANTALYA KÖRFEZİ GİBİ
EXPO'nun ortasında oluşturulacak göletin Antalya Körfezi'nin minyatürü şeklinde yapılacağını, ilçelerin de coğrafi yapıya göre aynı şekilde göletin etrafında konumlandırılacağını dile getiren Gülay, "Kaş'tan Gazipaşa'ya kadar bütün ilçelere burada yer vereceğiz. Bütün ilçeler tarihi, kültürel değerlerini tanıtma imkanını bulacak" diye konuştu. EXPO kulesi için yarışma planlandığını kaydeden Gülay, "Bunun için bir jüri oluşturulacak. Şimdi jürinin kimlerden oluşturulacağı konusunda çalışma yapıyoruz. Bir an önce yarışmanın yapılmasını istiyoruz ki kulenin yapımına başlansın" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EXPO için bu yıl 400 milyon harcanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN