Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Almanya'dan Antalya'ya tüp bebek sevinci

Giriş Tarihi: 24.1.2014

Almanya'da yaşayan Süral, Memorial Antalya Hastanesi Tüp Bebek Merkezi sayesinde çocuk sahibi olmayı başardı

Almanya'da yaşayan Cemile Süral, 11 yıllık evliliği boyunca 8 tüp bebek denemesinin olumsuz sonuçlanması nedeniyle bebek sahibi olma hayalinden vazgeçmişti. Bir kez daha şansını denemeye karar vermesi, Antalya'da Amerikan Embriyoloji Derneği tarafından akredite edilmiş Türkiye'nin ilk ve tek Tüp Bebek Merkezi'nin açıldığını duymasıyla oldu. Almanya'dan Antalya'ya gelerek, Memorial Antalya Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Op. Dr. Batu Aydınuraz tarafından tedavi edilen Cemile Süral büyük özlemle istediği bebeğini kucağına aldı. Sinem bebek bugün 17 aylık ve anne babasıyla ilk Antalya tatilini bu yaz yaptı.

15. GÜN MÜJDE

2011 yılının Eylül ayında Antalya'ya tüp bebek tedavisi için gelen Cemile Süral, tedavisinin 15'inci gününde hamile olduğunu öğrendi. Daha önce yaşadığı 8 olumsuz tecrübe yüzünden bu duruma temkinli yaklaşsa da hiçbir sorun yaşamadan geçirdiği 9 ay sonunda Sinem bebeği dünyaya getirdi.

ÖZELLİKLİ TEDAVİ
Op. Dr. Batu Aydınuraz, Cemile Süral'ın gebe kalamamasının, "Açıklanamayan (nedeni bilinmeyen) infertilite" adı verilen bir durumdan kaynaklandığını söyledi. İki yaşından itibaren böbrek üstü bezi yetmezliği nedeniyle ilaç kullanan ayrıca tiroid bezi yetersizliği tedavisi uygulanan Cemile Süral'ın öncelikle bu sorunlarının düzenlendiğini, kontrol altına alındığını belirten Op. Dr. Aydınuraz, "9. denemenin başarılı olabilmesini sağlayan en önemli faktör embriyonun laboratuvar ortamında '5. gün-blastokist' aşamasına getirilebilmesidir. Embriyonun rahimde tutunma yeteneğinin daha yüksek olduğu bu aşama tedavinin olumlu sonuçlanmasını sağlamıştır" dedi.

UYGUN LABORATUVAR

Embriyonun 5. gün-blastokist gelişimini destekleyerek başarı sağlayan en önemli unsurun, tüp bebek laboratuvarının hem uygulama koşulları hem teknik alt yapı hem de uygulayıcıların tecrübesi anlamında yeterliliği olduğunu dile getiren Op. Dr. Aydınuraz, tüp bebek merkezi laboratuvarlarının hava kalitesi açısından iyi değerlendirilmesi, özellikle havadaki bir takım bakterilerin ve partiküllerin işlemlere zarar vermesini engelleyecek şekilde tasarlanmasının önemine dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya'dan Antalya'ya tüp bebek sevinci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN