Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanserlide psikolojik destek yaşama bağlar

Memorial Antalya Hastanesi Psikiyatri Bölümü'nden Uz. Dr. Berk, kanser tedavisinde psikolojik tedavinin önemi hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 24.1.2014
Bazen memede fark edilen küçük bir kitle bazen ise idrarda kanama, geçmeyen öksürük ya da şekli değişen bir ben nedeniyle doktora gittiğinde 'kanser' olduğunu öğrenen bir hastanın yaşadığı şok, inkar, öfke, üzüntü, korku gibi duygulara zaman zaman eşlik eden suçluluk duygusu, hem hasta hem de hasta yakınlarının ruhsal sorunlar yaşamasına neden oluyor. Bu duygular, kişinin iş ve sosyal hayatı da dahil tüm yaşamını etkileyerek bir kriz durumu yaratıyor. Kanserle savaşta beden kadar ruhun da tedavi edilmesi ve desteklenmesi, tedavinin başarılı olabilmesinde büyük önem taşıyor. Psikolojik destek, hastanın yaşam kalitesini de artırıyor. Memorial Antalya Hastanesi Psikiyatri Bölümü'nden Uz. Dr. Güneş Berk, kanser tedavisinde psikolojik tedavinin önemi hakkında bilgi verdi.

DUYGULARI DA ETKİLER

Kişiye, kanser tanısı konulduğunda, bedende yaşanan bu değişime karşı; cerrahi, tıbbi onkoloji, radyasyon onkolojisi birimlerince savaş açıldığını hatırlatan Uz. Dr. Berk, "Vücuttaki bu yabancılaşmış hücreler ameliyat, sonrasında kemoterapi ve bazen de radyoterapi gibi uzun ve sabır gerektiren tedavi süreçleri ile atlatılmaya çalışılır. İşte bu noktada tüm güçler bedenin iyiliği için çalışırken, zihin ve duyguların verdiği savaş, göz ardı edilebilir. Kişinin bedeninde yaşanan bu soruna eşlik eden ruhsal sorunun da var olabileceği unutulmamalıdır" dedi.

PSIKOLOJIK DESTEK ŞART

Kanser hastaları için kanserin psikolojilerine yansımasının da çok önemli olduğunu açıklayan Berk, "Mutsuzluk, isteksizlik, hayattan tat almama, uykusuzluk, yorgunluk, iştahsızlığın yanı sıra endişe atakları, öfke nöbetleri ve ölüm korkusu sıklıkla bu sürece eşlik eder. Bu süreçte hastaya gerekli psikolojik destek sağlanmalıdır" dedi.

DAHA KOLAY ATLATMAYI SAĞLAR
Kanser psikolojisi ile ilgilenen uzman doktorların her hastaya özgü belirleyeceği destek tedavilerinin, hasta ve hasta yakınlarının bu zorlu süreci daha kolay atlatmasını sağlayacağını belirten Uz. Dr. Berk "Hastaların psikolojik durumlarındaki düzelme ve kazandıkları pozitif bakış açısı, yaşam kalitelerini ve tedavilerindeki başarı şansını da artırmaktadır. Sağlıklı yaşamdan bir anda ortaya çıkan hastalık sürecine uyum sağlayabilme, bedensel ve ruhsal açıdan iyi hissedebilme, mücadele gücünü artırabilme bu destek tedavileri ile mümkündür. Ayrıca; sekteye uğrayan sosyal hayat, sorumlulukların paylaşımı, iş ve ekonomik hayat ile ilgili düzenin yeniden sağlanabilmesi konusunda psikiyatrik desteğin sağlanması da hasta için çok önemlidir" dedi.

GRUP TERAPİLERİ
Psikiyatrik rahatsızlıklara yönelik medikal tedavilerin yanında, kanser sürecine dair bilgilendirmelerin, bireysel ve aile terapileri ile benzer sıkıntıları paylaşan kişilerle yürütülen grup terapilerinin bu zorlu sürecin sıkıntıları hafifletmede faydalı olacağının da dikkate alınması gerektiğini vurgulayan Berk, sağlıklı bir bedene sahip olabilmenin en önemli şartının, kişinin ruhsal açıdan da kendini iyi hissetmesi ile sağlanabildiğinin unutulmamasını istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanserlide psikolojik destek yaşama bağlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN