Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ünlü 'Guernica' ahşaba işlendi

Ressam ve heykeltıraş Picasso'nun ünlü tablosu 'Guernica', Isparta'da oymacılık sanatıyla ağaca oyuldu

Giriş Tarihi: 25.1.2014
Türkiye İş Kurumunun (İŞKUR) Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında, Isparta Belediyesi işbirliğiyle açtığı kursları tamamlayan ahşap oymacılığı ustaları, birbirinden güzel eserlere imza atıyor. Isparta Belediyesi Ahşap Oymacılığı ve El Sanatları Atölyesi'nde çalışan 3 usta kadın, son olarak günde 7 saat çalışarak makine kullanmadan 15 günde Picasso'nun, İspanya İç Savaşı'ndaki katliamı resmettiği ünlü tablosu 'Guernica'yı ağaca oydu.

15 GÜNDE TAMAMLANDI

Isparta Belediyesinin atölyesinde çalışan Dilek Sesigür, arkadaşları ile ne tür eserler yapacaklarını konuşurken Picasso'nun tablolarına baktıklarını ve 'Guernica'yı çalışmaya karar verdiklerini söyledi. Makine kullanmadan tabloyu 15 günde tamamladıklarını anlatan Sesigür, "Çok emek harcadık. Küçücük bir parça için bile bir gün akşama kadar uğraştık" dedi. Tablonun kendilerine yaklaşık 3 bin lira civarında bir maliyeti olduğunu anlatan Sesigür, yaptıkları eserin satılıp satılmayacağı konusunda belediyenin karar vereceğini kaydetti.

GÜL AHŞAPLA BULUŞTU
Ahşap Oymacılığı ve El Sanatları Atölyesi'nde 32 usta ve 1 ustabaşı, daha çok Isparta'nın sembolü gülün desenleri üzerine yoğunlaşıyor. Osmanlı ve Selçuklu dönemine ait mimari desenlerle 2010 yılında işe başlanan atölyede, ahşapla gül buluşturuluyor. Yapılan ayna, çerçeve, takı kutuları, sandık, sandalye ve tabak, gibi ürünlere gül motifleri işleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ünlü 'Guernica' ahşaba işlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN