Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kamyoncu eylemi çiftçiyi vurmasın

İstanbul Fatin Sultan Mehmet Köprüsü'ndeki bekleme sürelerini protesto etmek için Akdeniz'den 4 gün İstanbul'a sebze ve meyve taşımayacak olan kamyoncuların eylemi en çok üreticiyi vuracak

Giriş Tarihi: 26.1.2014
Akdeniz Bölgesi'ndeki kamyoncuların Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden (FSM) 07.00- 10.00 ve 16.00-20.00 saatleri arasında geçişlerine izin vermeyen uygulamanın esnetilmemesi üzerine kontak kapama kararı alması İstanbul ve Antalya'da çeşitli senaryoların gündeme gelmesine neden oldu. Eylemin İstanbul'daki sebze ve meyve fiyatlarını arttıracağını ön gören uzmanlar, Antalya halinde de fiyatların dibe vuracağını ve üreticinin zarar göreceğine dikkat çekti. Kamyoncular ise İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun 'Kamyonların geçiş saatleri kesinlikle değiştirilmeyecek' açıklamasının ardından kontak kapama kararlarını uygulama kararı aldı.

2 BİN ARAÇ KATILACAK

Pazartesi'den itibaren 4 gün süreyle İstanbul'a sebze ve meyve taşımayacak olan kamyoncular, yetkililerin seslerini duymaması halinde ikinci bir eylem başlatacaklarını da belirtti. İkinci eylemin en az 15 gün süreceğini ifade eden Alanya Kamyoncular Kooperatifi Başkanı Ahmet Uyar, "Antalya bölgesinin nakliyecileri İstanbul'daki yasak kalkana kadar kesinlikle bu taşımayı yapmayacak. Tüm Türkiye'yi kapsayacak ve en az 15 gün sürecek bir eylem daha gerçekleştireceğiz. Diğer illerle görüşmeye başladık. Hatay ve İskenderun ile de görüştük onlar da eylemimize katılıyor. Akdeniz Bölgesi komple bu işe dahil oldu. Yaklaşık 2 bin araç kontak kapatacak. Eğer İstanbul Valisi bizi İstanbul'a almıyorsa biz de gitmeyiz" diye konuştu.

ZARAR OLUR

Antalya Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Mithat Yılmaz, eylemin gerçekleşmesi halinde İstanbul ve Antalya hallerinde sıkıntıların yaşanabileceğine dikkat çekti. Böyle bir durumda İstanbul'daki sebze ve meyve fiyatlarının artacağını belirten Yılmaz, Antalya'da da tam tersi bir durum yaşanabileceğine söyledi. Antalya'daki üreticinin zarar göreceğini vurgulayan Yılmaz, "İstanbul'a ürün gitmediği zaman Antalya ucuzlar, orası pahalılaşır. Ürün gitmediği zaman ellerinde mal olmayacak ve fiyatlar artacak. Kamyoncuların böyle bir şey yapacağını sanmıyorum" dedi.

ÖNLEM ALINMIŞTIR

Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp ise eylemin uzun zamandır konuşulduğunu ve eylem öncesi Bursa ve Antalya'dan ürün çekilip, soğuk hava odalarına koyularak tedbir alınmış olacağını tahmin ettiğini bildirdi. Alınan tedbirler sayesinde büyük sıkıntı olmayacağına inandığını belirten Alp, "Eğer yaz aylarında olsaydık daha büyük sıkıntılar yaşanırdı fakat bu mevsimde çok büyük sorunların yaşanacağını sanmıyorum" dedi.

KAMYONCULARA DESTEK
Kamyoncuların kontak kapatma eylemine Kumluca Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kayhan, Kumluca Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği (KUM-SEK-DER) Başkanı Ahmet Kaya, Beykonak Beldesi Komisyoncular Derneği Başkanı İbrahim Uğur Çakır düzenledikleri basın toplantısıyla destek verdi. Kumluca Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği'nde yapılan toplantıda Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kayhan, üreticinin ve tüketicinin mağdur olmasını istemediklerini söyledi. Yaş sebze ve meyve üreticisi ve tüketicisinin bu eylemden zarar görmemesi gerektiğini belirten Kayhan, şöyle konuştu: "Üreticilerin karaborsacılık anlamına gelen bu eylemden zarar görmesini istemiyoruz. Bu sorunu bu yolla değil, ek zam talep ederek veya İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Başkanlığı ile görüşülerek çözülmesini istiyoruz. Çiftçilerimiz ürünlerini toplamaya devam etsin. Çünkü ürünlerimiz sadece İstanbul'a değil, ihracata ve ülkemizin diğer şehirlerine taşınmaktadır" dedi. KUM-SEKDER Başkanı Ahmet Kaya ise, "Köprü geçme yasağının ürünlerde raf ömrünü ve kalitesini düşürdüğü için kısaltılmasını biz de istiyoruz. Ancak, bu eyleme destek versek de kimsenin zarar görmesini istemiyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kamyoncu eylemi çiftçiyi vurmasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN