Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vatandaşın tel örgülü adaleti

Giriş Tarihi: 26.1.2014

Alanya Mahmutlar'da tapulu arsalarını bankamatik için belediyenin kiraya vermesine isyan eden vatandaşlar kaldırımı tel örgülerle kapattı

Antalya'nın Alanya ilçesine bağlı Mahmutlar beldesinde tapulu arazilerinin belediye tarafından bir bankaya otomatik para çekme makinesi ve taksi durağı yapılması için kiraya verildiğini iddia eden 4 kişi, kaldırımı tel örgüyle çevirerek yaya geçişine kapattı.

BEDELİ ÖDENMEMİŞ

Yaşar Basar, Ümmühani Yüksel, Ayşe Kutbay ve Emine Yılmaz adına tapusu bulunan Barbaros Caddesi'ndeki arsa, 2006 yılında istimlak bedeli ödenmeden caddeye dahil edilerek kaldırım yapıldı. Cadde ve kaldırım olarak kullanılan arsada istimlak çalışması yapılmadığı için halen vergi ödeyen tapu sahipleri, konuyu mahkemeye taşıdı. Tapu sahipleri ve Mahmutlar Belediyesi arasındaki hukuki süreç devam ederken, belediye kaldırımı iki bankaya bankomat otomatik para çekme makinesi ve taksi durağı yapılması için kiraya verdi. Yıllardır kendi arazilerini kullanamadıkları halde vergi ödediklerini iddia eden tapu sahipleri, belediyeye tepki göstererek kaldırıma tel örgü çekip yaya geçişine kapattı.

BİZİM ÖZEL MÜLKÜMÜZ

Ayşe Oral isimli vatandaş, kendi yerlerinin Belediye tarafından kiraya verildiğini belirterek, "Burası bizim özel mülkümüz. Belediye bizden vergi alıyor. Aynı zamanda kiraya verdiği arsamızdaki ATM ve taksi durağından da kira alıyor. Yıllarca belediyeye gittik ancak çözüm bulunamadı. Biz de arsamız olan kaldırımı tel örgüyle kapatma kararı aldık. İnsanları mağdur etmemek için şimdilik yolu kapatmadık. Sonuç alamazsak ilerleyen günlerde caddeyi kapatacağız" dedi. Mahmutlar Belediyesi'nin sorunun çözümü için kendilerine yardımcı olmadığını belirten Rabia Yüksel de, "7 yıldır uğraşıyoruz. Belediye yetkilileri her seferinde 'gidin malınıza sahip çıkın' diyor. Biz de malımıza sahip çıkarak tel örgüyle kaldırımı kapattık. Vergisini biz ödüyoruz, kirayı belediye alıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatandaşın tel örgülü adaleti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN