Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alman ağaçları ihraçta

Almanya'dan Burdur'a getirilen ladin, kelebek ve abanoz ağaçlarından üretilen keman, viyola, viyolonsel ve kontrbas gibi enstrümanlar Avrupa'ya ihraç ediliyor

Giriş Tarihi: 27.1.2014
Almanya'dan Burdur'a getirilen ladin, kelebek ve abanoz ağaçlarından bir atölyede keman, viyola, viyolonsel ve kontrbas gibi gibi enstrümanlar üretiliyor. Burdur Organize Sanayi Bölgesi'ndeki bir atölyede yaylı sazlar üretimi yapan Erkan Küçükkaya, yaklaşık 22 yıldır viyola, viyolonsel, keman ve kontrbas gibi müzik aletleri ürettiğini söyledi.

ESNEK AĞAÇLAR

Bu enstrümanların sesinin güzel çıkması ve güzel görünmesi için ladin, kelebek ve abanoz ağaçlarına ihtiyaç duyduklarını anlatan Küçükkaya, "Almanya'da bir firmaya ait depolardan temin ettiğimiz bu ağaçların, doğal ortamda en az 6 yıl kurutulması gerekiyor. Bu ağaçlar yıllarca denenmiş 'ses ağaçları' olarak biliniyor ve 500-600 yıldır enstrüman yapımında kullanılıyor" dedi. Atölyede yılda yaklaşık 500-600 civarında yaylı saz ürettiklerini anlatan Küçükkaya, bu müzik aletlerinin Almanya üzerinden başta ABD olmak üzere İtalya, Fransa ve Avustralya'nın da arasında bulunduğu birçok ülkeye gönderildiğini ifade etti. Küçükkaya, entrüman fiyatlarının ise 2 bin liradan başladığını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alman ağaçları ihraçta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN