Cilt lekelerine izin vermeyin!

Memorial Antalya Hastanesi Dermatoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Lütfiye Çoban cilt lekelerinin tedavisi hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 31.1.2014
Kış mevsimi, cilt lekeleri tedavisi için en uygun dönem… Cilt lekeleri özellikle cilt yüzeyine uygulanan ağda, lazer gibi tahriş edici işlemlerden sonra güneşte kalmak; bronzlaşmak amacıyla yıllar boyu güneş ışığı veya solaryum ışığına maruz kalmak; gebelik durumu, doğum kontrol ilaçları; yara ya da yanık sonrası yeni iyileşen deride dokunun reaksiyonu gibi nedenlerle oluşuyor. Cilt lekeleri deriye renk veren 'melanosit' adı verilen hücrelerin bu gibi nedenlerle sayısının veya renk maddesi üretiminin artması sonucunda ortaya çıkıyor. Memorial Antalya Hastanesi Dermatoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Lütfiye Çoban cilt lekelerinin tedavisi hakkında bilgi verdi.

FRAKSİYONEL LAZERLER

Uz. Dr. Çoban oluşmuş lekelerin tedavisinde mutlaka dermatoloji uzmanı doktorlara başvurulması gerektiğinin altını çizerek lekenin oluş şekline, lekenin yapısına, cilt rengine ve mevsime göre oluşturulacak tedavi planında sabırlı olunması gerektiğini söyledi ve şu bilgileri verdi: "Leke tedavisinde ilk adım, tedavi boyunca güneşten korunmanın devam etmesidir. Hastaların bir kısmında bazı leke açıcı kremler yeterli olurken bazı hastalarda peeling veya lazer gibi işlemlere ihtiyaç duyulur. Bu amaçla en sık uygulanan işlem, meyve asitleri ile yapılan glikolik asit peelinglerdir. 2-4 hafta aralar ile yapılan peelingler derinin üst tabakalarındaki lekeli bölgenin pullanıp dökülerek soyulmasını sağlarlar. Peelinglere göre daha derin bir soyulma gerektiği zaman ise fraksiyonel lazerler kullanılmaktadır. Fraksiyonel lazerler, son yıllarda deriyi soyma işleminde, hekime ve hastaya büyük kolaylık sağlamıştır ve hemen hemen her leke türünde oldukça yararlı olmaktadır. Fraksiyonel lazerler dışında 532, 540 ve 570, 1064 nm dalga boyuna sahip lazerler de deride soyulma yapmadan sadece leke bölgesine etki ederek çil ve yaşlılık lekesi şeklindeki bazı lekelerin tedavisinde kullanılmaktadır."

PEELING İÇİN EN UYGUN MEVSİM
Güneşin leke oluşumunda önemli bir rol oynadığının altını çizen Uz. Dr. Çoban, "Bu nedenle leke oluşumunu engellemekte güneşten korunma büyük önem taşır. Gebelik ve doğum kontrol ilaçlarının kullanımında; yaz mevsiminde deniz, havuz, piknik, gibi açık hava aktiviteleri sırasında; ağda gibi depilasyon işlemlerinden sonraki günlerde güneşten sakınmak ve güneş koruyucu ürün kullanmak önemlidir" diyerek deriyi tahriş eden peeling gibi uygulamaların yazın yapılmaması gerektiğinin de altını çizdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cilt lekelerine izin vermeyin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN