Tedavi edilmesi gereken hastalık: Şişmanlık

Memorial Antalya Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Gökhan Yazıcıoğlu, her yaşta görülebilen obezite hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 31.1.2014
Metabolizmam çok yavaş", "Çok az yememe rağmen kilo alıyorum", "Hiçbir egzersiz işe yaramıyor" gibi şikayetler sizi "şişmanlığa" mahkum mu ediyor? Bu mahkumiyetten kurtulmak için öncelikle aşırı şişmanlığın yani obezitenin bir hastalık olduğunu kabullenmek gerekiyor. Şişman (obese) ve çok yemek yiyen (obesus) kelimelerinden türemiş bir kelime olarak obezite, vücutta aşırı yağ depolanmasının sonucu ortaya çıkıyor. Obezite tedavisi için öncelikle bir endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanına başvurmak gerekiyor. Memorial Antalya Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Gökhan Yazıcıoğlu, obezite ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

HORMONAL BOZUKLUK

Vücutta, enerji depolarının durumunun merkezi sinir sistemine bazı hormonlarla bildirildiğini vurgulayan Uzm. Dr. Yazıcıoğlu, "Bu hormonların görevi açlıktokluk durumlarını beyne iletmektir. Böylece vücuttaki enerji dengesi ayarlanmış olur. Bu hormonların bozukluğu ya da vücudun bu hormonları kullanamamasından dolayı obezite görülebilmektedir. Hormonal bozukluklar obezitenin en önemli nedenleri arasındadır. Diğer nedenler ise enerji alımı ve harcamadaki dengesizlik, fiziksel aktivite azlığı, kalıtım, metabolik bozukluklar, psikolojik bozukluklar ve bazı ilaçlar olarak sıralanabilir" dedi.

HER YAŞTA GÖRÜLEBİLİR

Kadınlarda daha fazla rastlanan obezitenin her yaşta görülebilen bir hastalık olduğunu belirten Yazıcıoğlu, "Gebelik ve emzirme dönemlerinde süt yapar diye gereksiz gıdaların alınması; her doğumda alınan kiloların bir kısmının kalıcı olması; östrojen hormonunun yağ dokusunu arttırıcı etkisi daha az hareketli yaşantıyla birleşince kadınlar için kilo alımı daha kolay olmaktadır. Bu nedenle ev işlerinin verdiği yorgunluk, aktif ve hareketli olmakla karıştırılmamalıdır. Günümüzde küçük çocuklarda ve ergenlerde de yanlış beslenme nedeniyle obezitede oldukça büyük bir artış görülmektedir" diye konuştu.

ESTETİK SORUN DEĞİL

Obezitenin sadece kişinin görüntüsünü değiştirmek için tedavi edilmesi gereken bir hastalık olmadığına değinen Yazıcıoğlu, "Obezite, bu duruma bağlı olan sorunların önüne geçmek için tedavi edilmelidir. Obez olan kişilerde sıklıkla kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümler, hipertansiyon, şeker hastalığı ve hatta kanser görülmektedir. Özellikle meme kanseri, rahim kanseri ve kalın bağırsak kanserlerine obez kişilerde daha sık rastlanır. Bazen ölümle bile sonuçlanabilen uyku apne sendromu, yani uyurken nefesin durması, obezitenin getirdiği tehlikeler arasındadır. Ayrıca dilin büyümesi nedeniyle horlama; boğazda reflüden dolayı yanma ve kronik farenjit de oluşabilecek hastalıklar arasındadır" dedi.

YAŞAM TARZINI DEĞİŞTİRMELİ
Obezite tedavisinde öncelikle endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanına başvurmanın şart olduğunu belirten Yazıcıoğlu, "Tansiyon, şeker, insülin direnci, kolestrol, tiroid hormonlarının ve böbrek üstü bezleri, karaciğer yağlanması olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu parametreler değerlendirilerek tedavi edildikten sonra, tedavinin başarısı için, doğru beslenme, düzenli yapılacak bir egzersiz programını da içerecek şekilde hastaların yaşam tarzlarını kökten değiştirmeleri gerekmektedir. Bu aşamada beslenme ve diyet uzmanından ve psikolojik danışmandan destek alınması önemlidir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tedavi edilmesi gereken hastalık: Şişmanlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN