Domatesler elde kaldı

Kamyoncuların eylemi ve yurt dışına soğuk nedeniyle ihracat yapılmaması üzerine Fethiye'de kilosu 40 kuruşa kadar düşen domatese alıcı çıkmadı

Giriş Tarihi: 1.2.2014
İstanbul semt pazarlarında kilosu 8 TL, İzmir ve Ankara pazarlarında 4-5 TL olan domatesin Fethiye'nin Karaçulha beldesindeki Batı Akdeniz Hal Birliği'nde kasası 1 TL, kilosu 20-40 kuruşa düştü.

FİYATLAR DİBE VURDU

Kamyoncuların İstanbul'a yönelik uyguladığı boykot ve Rusya'da etkili olan aşırı soğuklar üreticiye kadar yansıdı. Karaçulha Belediye Başkanı Yusuf Çaylı, "Kamyoncuların İstanbul hallerine Fethiye'den yaş sebze meyve götürmemesi ve ihraç edilen ülkelerden Rusya'da hava sıcaklığının çok düşük seviyede olmasından dolayı turfanda sebze fiyatı üzücü bir hal aldı. Domatesin toptan kilosu 20-40 kuruşa kadar düştü. Halde en iyi domates 80 kuruşa zor satılıyor" dedi.

ÜRETİCİ ZOR DURUMDA
Yıllardır üreticilik yaptıklarını söyleyen Mustafa Kazak da, halde saatlerdir domates satmak için beklediğini belirtti. 20 kilo gelen domates kasasını 1 TL'den satamadığına işaret eden Kazak, "Düştüğümüz hal ortada. Saatlerdir domates satmak için bekliyorum. Kilosunu 20-25 kuruştan satamadık" diye konuştu.

İHRACATA SOĞUK ENGELİ
Fethiye'den başta Rusya olmak üzere yurt dışına yaş sebze ve meyve gönderen ihracatçılarda TIR'ların eksi 37 derecede beklediğini kaydetti. Öte yandan kamyoncu eyleminin sona ermesiyle birlikte Fethiye'de de sebze fiyatlarının normale dönmesi bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Domatesler elde kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN