Sabunun en doğalı

Alanya ilçesinde 18 yıldır doğal sabun üretip satan Cumali Bora, doğal bitki ve meyvelerden 50 çeşit sabun üretti

Giriş Tarihi: 2.2.2014
Antalya'nın Alanya ilçesinde yaşayan Cumali Bora, geleneksel yöntemlerle 18 yıldır doğal sabun üretiyor. Ürettiği 50'den fazla çeşit bitki ve meyve özlü sabunu çeşitli ülkelerdeki müşterilerine gönderen Bora, geçmişten gelen sabun üretme kültürünü yaşatmaya çalıştığını söyledi.

YAPAY DEĞİL DOĞAL

Astım hastası olduğu için yapay kokularla ilgili sorun yaşadığını, bir Alman dostunun tavsiyesiyle sabun satmaya başladığını anlatan Bora, "Zamanla sabunu araştırdım ve kendim pişirmeye başladım. Bir nevi astım hastası olmam beni bu işe yönlendirdi" dedi. Bora, hedefinin Türkiye'ye ve dünyaya güzel bir marka kazandırmak olduğunu dile getirdi. Sabun üretim işine hayran olduğunu vurgulayan Bora, Türkiye'nin çok zengin tabii kaynaklara sahip olmasının da işini kolaylaştırdığını belirterek, "Topraklarımızda yetişen nebatlar dışında papaya gibi tropikal ürünler de var. Bu zenginlik beni bir maceraya yönlendirdi ve her gün yeni bir sabun dizayn ediyorum ve isimler buluyorum. Mesela 'Keykubat' sabunu yaptım. Alaattin Keykubat Han için yaptım. Bildiğim kadarıyla Keykubat da burada sabun yaptırmış ve Avrupa'ya sattırmıştı. İbni Sina diye bir sabun yaptım. Yarın bir sabun daha yapacağım ama ismini ne koysam diye düşünüyorum" diye konuştu.

280 ÇEŞİT SABUN VAR
Sabun üretim işinde bugüne kadar 280 çeşit sabunun Ar- Ge'sini, hikayesini ve kullanım alanını belirlediğini anlatan Bora, bunlardan şimdilik 50 çeşidini pazarladığını ifade etti. Ürettiği sabunu ilk kendisinin kullandığını ve yıllık 1,5 ton sabun üretimi gerçekleştirdiğini belirten Bora, "Sabun üretiminde sınır yok. Kendime bu anlamda da bir limit koymadım. Doğal bitki ve meyvelerle sabunu önce üretiyor sonra kullanıyor ve en son da pazarlıyorum" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Sabunun en doğalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN