Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fırsatı kaçırmayın

ITSO Başkan Yardımcısı Sarıkaya, yurt dışı gezilerinin toplu yapılması halinde masrafların yarısının KOSGEB tarafından karşılandığını söyledi

Giriş Tarihi: 4.2.2014
Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO), ihracatı artırmak, üyelerin yurtdışı bağlantılarını güçlendirmek ve yeni yatırımcıları Isparta'ya çekmek adına yaptığı yurtdışı gezilerinin meyvelerini almaya başladı. 2012 yılında Libya'ya 4.7 milyon olan ihracat rakamları 2013 yılında 19.6 milyon dolara ulaştı, 2012 yılında 5.9 milyon ihracat yapılan Çin'e 2013 yılında 13.3 milyon dolar ihracat yapıldı. Birleşik Arap Emirlikleri ihracatını 2012 yılına oranla 2013 yılında 2 kat artırarak 5 milyon dolara ulaştı. Gürcistan ihracatı ise ITSO'nun iş gezisinden sonra 2012 yılındaki 1.3 milyonluk rakamı 2.3 milyona çıkarmayı başardı.

ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ
Isparta'nın ihracatında ürün çeşitliliğine dikkat çeken ITSO Başkan yardımcısı Salih Sarıkaya, 2013 yılında Isparta'nın sadece maden ve metaller kaleminde 44 milyon 392 bin Dolar ihracat yaptığını bildirdi. Maden ve metallerini 29 milyon 414 bin Dolar ile çimento cam seramik ve toprak ürünlerinin takip ettiğini belirten Sarıkaya, tekstil ve hammaddeleri rakamlarının geçen yıla oranla 3.5 milyon dolar artış göstererek 2013'ü 18.6 milyon dolarla kapattığını vurguladı. Kimyevi madde ve mamulleri (Gül yağı) kaleminin 2013 yılında 20.1 milyon dolar olduğunu belirten Sarıkaya, bu rakamları yaş sebze ve meyve ile mamullerinin takip ettiğini bildirdi. 2012 yılına oranla yüzde 100 artış gösteren ürünler arasında hazır giyim ve konfeksiyonun olmasının dikkat çektiğini belirten Sarıkaya, Isparta'nın yavaş yavaş farklı sektörlerde de boy gösterdiğine değindi.

ITSO'NUN GAYRETİ

Isparta ihracatını artırmak ve 2023 yılında 500 milyon dolar hedefe ulaşmak için ITSO'nun üstün gayret gösterdiğini belirten Sarıkaya, "Yurtdışı gezilerimizin meyvelerini almaya başladık. Rakamlardan görüldüğü gibi gezilerimiz istikrarlı bir şekilde amacına ulaşıyor. Bu tür gelişmeler bizleri mutlu ediyor ve doğru yolda olduğumuzu gösteriyor" dedi.

KOSGEB DESTEĞİ
ITSO Başkan Yardımcısı Sarıkaya, üyelerin taleplerine göre yurtdışına iş ve fuar gezileri düzenleyebileceklerini söyledi. Sarıkaya, "Üyelerimizin istekleri doğrultusunda ve ihracatın kolay yapılması açısından ülkemizin serbest ticaret anlaşması olan ülkeler ile komşu ülkelere iş gezileri düzenlemek için her zaman hazırız. Yurtdışı fuar ve iş gezilerinin toplu halde yapılmasının diğer bir avantajı da şirketlerin masraflarının yüzde 50'sini KOSGEB'den alabiliyor olmaları. Bu fırsatı da üyelerimizin değerlendirmesi gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fırsatı kaçırmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN