Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya çiçeği sınırda takıldı

Bulgaristan'ın girişleri kısıtlaması üzerine sınırdaki TIR'ların içinde bulunan milonlarca dal çiçek çürümek üzere. Zarar ise birkaç milyon doları buluyor

Giriş Tarihi: 5.2.2014
Türkiye ile Bulgaristan arasında yaşanan 'transit geçiş belgesi' sorunu, 14 Şubat Sevgililer Günü öncesi çiçek sektörüne büyük bir darbe vurdu. Kapıkule Sınır Kapısı'ndan Bulgaristan'a geçemeyen TIR'ların içerisinde bekleyen milyonlarca dal kesme çiçeğin çürümek üzere olduğu bildirildi.
MİLYONLARCA DOLAR ZARAR

Bulgaristan ile yaşanan sorun nedeniyle Türk çiçekçilerinin milyonlarca dolar zarar edeceğini söyleyen Süs Bitkileri İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, TIR'larda bekleyen çiçeklerin bir iki gün içinde Bulgaristan sınırını geçememesi halinde sektörün zor günler geçireceğini belirtti. Çiçek üreticilerinin ürünlerini Avrupa'ya gönderemediğini ifade eden Bağdatlıoğlu, "Şu an özellikle Avrupa gönderilerimizde büyük sıkıntı yaşıyoruz. Bu bir devlet politikası olabilir ama yaklaşık 5 milyon dal çiçek şu an TIR'larda, Kapıkule'de bekliyor. Yunanistan'dan İpsala Kapısı'ndan gitmek isteyenler ise çok büyük kuyruklara takılıyorlar. Bu dönem iklim şartları nedeniyle çok güzel ürün almamıza rağmen, malları satamadığımız için çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Sektör şu an itibariyle birkaç milyon dolarlık zarar içerisinde. Eğer bu çiçekler Sevgililer Günü'ne yetişmezse sektör çok büyük sıkıntılar içerisinde kalacak" diye konuştu.

DOKTOR GEREKLİ

TIR'larda bekleyen çiçeklerin başka bir sınır kapısından Avrupa'ya göndermenin çok zor olduğunu belirten Bağdatlıoğlu, "Eğer sorun kısa zamanda çözülmezse yabancı TIR'lara geçmek zorunda kalacağız ama bu da ancak Sevgililer Günü'nden sonra olabilecek. Burada da Türk ihracatçısı kaybetmiş olacak. Çözüm olarak sadece İpsala Kapısı gösteriliyor. Burada çok büyük bir kuyruk var. Ayrıca bizim başka bir kapıya yönelme şansımız yok. Çünkü çiçeklerin çıktığı kapıda doktor kontrolünden geçmesi gerekiyor ve doktor sadece Bulgaristan sınırında var. Dolayısıyla bunlara mahkum durumdayız ve maalesef TIR'larımız bekliyor. Ayrıca ürünler gitmediği için yeni malları çıkaramıyoruz. Yani bu sene diğer ülkelerdeki sevgililere Türk çiçeği gidemiyor" dedi.

5 MİLYON ÇİÇEK BEKLİYOR
Sorunun devam etmesi halinde çiçekleri hava yoluyla taşımayı deneyeceklerini anlatan Bağdatlıoğlu, "Şu an 5 milyon dal kesme çiçek Kapıkule Sınır Kapısı'nda bekletilmiyor. Çiçekler birkaç gün içerisinde çürümeye başlayacak. Sevgililer Günü'nde 35 milyon dallık bir planımız vardı. Bunun yaklaşık 10 milyon dallık kısmını bu krizden önce geçirebildik. Bu kadar zahmetli bir işte ihracatçıların bir de taşımada sorun yaşaması moral bozukluğuna yol açıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya çiçeği sınırda takıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN