Antalya cezaevleri meclis merceğinde

Giriş Tarihi: 6.2.2014

TBMM Cezaevleri Alt Komisyonu Antalya'daki 3 cezaevini inceleyip rapor hazırladı. Raporda Antalya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda şartların son derece olumsuz olduğu bildirildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan hakları Komisyonu bünyesinde kurulan, Ak Partili Ayşe Türkmenoğlu başkanlığındaki Cezaevleri Alt Komisyonu, Antalya'daki üç cezaevinde incelemelerde bulundu. Komisyonun, Alanya L Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi, Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi ve Antalya E Tipi Kapalı Cezaevi'nde yaptığı incelemeler sonucu hazırlanan raporda, Antalya'daki cezaevlerinin fiziki şartları kıyaslandığında çarpıcı bir orantısızlığın gözlendiğine dikkat çekildi. Raporda bu durum, "Bu çerçevede Alanya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nun fiziki şartları bazı istisnalar dışında olumlu bulunurken, Antalya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nun şartları son derece olumsuz bulunmuştur. Bu farklılığın cezaların infazında adaletsizlik yarattığı düşünülmektedir" şeklinde dile getirildi.

İNSAN HAKKI İHLALİ
Antalya E Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki kalabalıklaşmanın tek başına insan hakkı ihlali neticesi veren bir boyuta ulaştığının değerlendirildiği raporda, bu konuda acil önlem alınması istendi. Raporda, aşırı kalabalıklaşma yüzünden yer yetersizliği nedeniyle tutuklu ve hükümlülerin bir arada barındırıldığı belirtilerek, bunun yasa hükmüne aykırı olduğu ifade edildi.

'DAYAK İDDİASI İNANDIRICI'
Antalya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu haricindeki diğer iki ceza infaz kurumunda mahkumların fiziki şiddet gördüklerini belirttiğine de vurgu yapılan raporda, "Özellikle Antalya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda yoğun bir şekilde dile getirilen dayak iddiaları komisyonumuzca inandırıcı bulunmuştur. Bu iddiaların adli ve idari açıdan kapsamlı bir şekilde soruşturulması gerektiği değerlendirilmektedir" denildi.

EL KİTABI İHTİYACI

Raporda mahkumların mevzuat değişikliği ve haklarına ilişkin bilgilendirilmelerinin önemine dikkat çekilirken bu ihtiyaca cevap verecek sürekli güncellenen "mahkum el kitabına" ihtiyaç bulunduğu da belirtildi.

ALANYA'DA SİNEMA KEYFİ
Rapora göre, "Bin 735 mahkumun kaldığı Alanya L Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde sosyal faaliyetler kapsamında hükümlü ve tutuklular haftada 7 saatten az olmamak üzere sohbet faaliyetlerinden yararlandırılıyor, ilçe merkezinde bulunan sinema salonuna, arkeoloji müzesine ve çeşitli spor faaliyetlerini izlemeleri için stadyuma götürülüyor. Belirli gün ve haftalarda konferanslar, aralıklı zamanlarda da konserler ve tiyatrolar düzenleniyor. Eğitim öğretim faaliyeti kapsamında ise sebze yetiştiriciliğinden takı tasarımına kadar çok farklı dallarda eğitim veriliyor."

İNANÇ VE MEVSİME GÖRE GİYİM
Cezaevi personelinin dini inanış gereği olan ve Antalya'nın mevsim şartlarına uygun kıyafet giyme talebinin karşılanması ve özlük haklarının iyileştirilmesi gerektiğine de değinilen raporda, Alanya L Tipi Açık/Kapalı Ceza İnfaz Kurumu idaresinin, özellikle mahpusların iş yurtlarındaki istihdamının artırılması yönündeki gayretlerinden memnuniyet duyulduğu kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya cezaevleri meclis merceğinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN