Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AVM'lere önlem talebi

ATB, üyelerine yönelik yerel yönetimler anketi gerçekleştirdi. ATB üyeleri, belediye başkanlarından AVM'lere önlem almasını ve tarım topraklarını korumasını istedi

Giriş Tarihi: 6.2.2014
Antalya Ticaret Borsası, (ATB) yerel seçim öncesinde borsanın kurumsal görüşlerini ve üyelerinin düşüncelerini belirlemek amacıyla yerel yönetimler anketi gerçekleştirdi. ATB yönetim kurulu, meclis üyeleri ve meslek komitesi üyelerine yönelik yüz yüze yapılan anket, Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun da katıldığı Ocak ayı meclis toplantısında gerçekleştirildi. Bakan Çavuşoğlu'nun belediye başkanlarına yol gösterici nitelikte olacağını belirttiği ATB'nin yerel yönetimler anket çalışmasında, üyelere yönelik şehir içi ticaret, şehir içi trafik, tarımsal üretim ve ticaret, şehircilik başlıkları altında sorular yöneltildi.

ŞEHİR İÇİ TİCARET
Ankette katılımcılara, şehir içi ticaretin en önemli sorununun ne olduğu soruldu. Katılımcıların yüzde 69'unun mevcut AVM'lerin şehiriçi ticareti zayıflattığını düşündüğü, yüzde 15'inin de turistlerin şehir içi ticarete girmemesini sorun gördüğü ortaya çıktı. Katılımcıların yüzde 38'inin şehir içi ticareti geliştirmek için AVM'lerin şehir içinden çıkarılması gerektiğini düşündüğü, yüzde 25'inin şehir içi otopark kolaylığının ve yaygınlığının artırılması gerektiği yönünde görüş bildirdiği bildirildi. Ankete katılanların yüzde 17'sinin de benzer işyerlerinin toplulaştırılması ve şehir içi ticaret etkinliklerinin yapılması gerektiğini düşündüğü açıklandı.

VERGİ ALINSIN
ATB anketine katılanların yüzde 79 gibi bir çoğunluğu da Antalya'da geceleme yapan turistlerden yerel yönetimlere akacak bir konaklama vergisinin kesinlikle alınması gerektiği yönünde görüş bildirdi.

TRAFİK NASIL ÇÖZÜLÜR?

Ankete göre şehir içi trafik sorununun çözümü için yapılması gereken en önemli işin nostaljik tramvayın güzergahının üniversite- adliye-otogar rotasında geliştirilmesi gerektiğini düşünenlerin oranı yüzde 42 oldu. Trafik sinyalizasyonunun yeniden düzenlenmesi gerektiği yönünde görüş bildirenlerin oranı yüzde 19 oldu.

TARIMSAL ÜRETİM SAHİPLENİLMİYOR
Tarımsal üretim ve ticaret konusunda da sorular yöneltilen ankette, Bütünşehir Yasası'nın tarım topraklarının korunmasına, tarımsal üretim ve ticaretin artırılmasına yardımcı olacağını düşünenlerin oranı yüzde 39, tam tersini savunanların oranı da yüzde 29 oldu. Ankete katılanların yüzde 31'i tarımsal üretim ve ticaretin gelişmesinde yerel yönetim bakımından en önemli sorun olarak tarımsal alanların yok edilmesi ve yerel yönetimlerin tarımı yeterince sahiplenmediğini düşündüğünü bildirdi. Katılımcıların yüzde 19'u ise kırsaldan kente göçün tarımla uğraşanların desteklenmemesini sorun olarak görüyor.

'TARIM ALANLARI İMARA AÇILMASIN' TALEBİ
Ankete katılanların yüzde 37'si tarımsal üretim ve ticaretin gelişmesi için yapılması gereken en önemli iş olarak tarımsal alanların imara açılmasının durdurulmasını gösterirken, yüzde 30'u tarımsal üretim ve ticaret ile ilgili vergi/ mevzuatın kolaylaştırmasını bekliyor. Ankete katılan ATSB üyelerinin yüzde 22'si ise tarımla uğraşan yerleşiklerin desteklenmesi düşüncesini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AVM'lere önlem talebi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN