Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilgisayar boyun fıtığını davet ediyor!

Giriş Tarihi: 7.2.2014
Op. Dr. B. Fahri Kılınçoğlu

Masa başında, bilgisayar karşısında uzun saatler geçiriyor; spor yapmıyorsanız ya da genetik olarak kaslarınız zayıfsa "Boyun Fıtığı" için risk grubundasınız yürüme zorluğuna dahi yol açabilen boyun fıtığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Kol ve ellerde kuvvet kaybı; yürüme zorluğu görülebilir

Boyun fıtığı aynı bel fıtığında olduğu gibi omur kemikleri arasında amortisör görevi gören jel kıvamındaki disklerin yırtılarak, çevrelerindeki omurilik ve sinir köklerine bası yapmasıyla ortaya çıkar. Fıtık hangi seviyede ise bu seviyeye uyan ve etkilenen sinir kökü alanında bulunan kaslarda zedelenmenin sonucunda ağrı oluşacaktır. Boyun ağrısına ek olarak bu seviyeye uyan ve etkilenen sinir kökü alanındaki kaslarda ağrı olur. Eğer sadece tek bir sinir etkilenmiş ise kolda, el ve parmaklara kadar vuran ağrı, sızlama, karıncalanma görülür; eğer ciddi bası varsa kol ve ellerde kuvvet kaybı izlenir. Hastalık bundan bir aşama daha ileri gider ve omurilik sıkışırsa bu bulgularla birlikte ayaklarda da karıncalanma, yanma, uyuşma, yürüme zorluğu, idrar ve büyük abdesti kaçırma gibi şikayetler ortaya çıkar.

Uygun hastaya, uygun zamanda ve doğru girişim

Boyun fıtığında kesin tanının koyulabilmesi için uygulanan yöntemler. şikâyetlerin oluş şekli ve hikâyesinin tam olarak öğrenilmesi, ayrıntılı nörolojik muayene, uygun radyolojik incelemeler ve gerekli olan durumlarda uygulanan sinir elektrosu tetkiki (EMG) olarak sıralanır. Tedavi için mikrodiskektomi veya mikro cerrahi yöntemleri kullanılmalıdır. Mikrodiskektomi yaklaşık 2 cm. lik bir cilt kesi ve yüksek büyütmeli operasyon mikroskobu ile gerçekleştirilir.
Yaklaşık 1.5- 2 saatlik bir işlemden 6 saat sonra hasta boyunluk ile ayağa kaldırılır ve 1 gün sonra da evine gönderilir. Hasta iki haftalık istirahat programından sonra normal günlük işlerine rahatlıkla dönebilir.
Cerrahi tedavi son çare olarak ele alınmamalıdır.
Uygun hastaya, uygun zamanda ve doğru girişimin yapılmasına dikkat edilmelidir.
Son çare olarak cerrahi tedaviye gitmek veya son aşamaya gelinceye kadar beklemek doğru değildir ve bu durum mikro cerrahinin etkinliğini düşürür.

Ameliyat sonrası dönemde egzersiz yapın

Ameliyat sonrası egzersiz yapılması sonucu destekler. Cerrahi tedavinin yanı sıra, ideal kiloya inmenin, düzenli egzersiz programları ve omurga okulu ile yaşantının yeniden düzenlenmesi; fizik tedavi gibi yardımcı tedbirlere başvurulması önemlidir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilgisayar boyun fıtığını davet ediyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN