Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kabaktan sanata

Giriş Tarihi: 7.2.2014

Antalya Kaleiçi'nde su kabağını işleyerek el yapımı fenerler üreten Pakdil, dünyanın dört bir yanına su kabağı feneri ihracatı da yapıyor

Antalya Kaleiçi'nde su kabağına çeşitli işlemler uygulayarak el yapımı fenerler üreten Ömer Sami Pakdil, bunları dünyanın dört bir yanına satıyor. Pakdil, 14 yıl önce rehberlik yaptığı Alanya'da bir kabak ustasının yaptığı lambalardan etkilenerek kabak oyma sanatına başladığını söyledi.

3 SAAT İLE 1 GÜN

Deneme yanılma yoluyla kendisini geliştirdiğini ifade eden Pakdil, Anadolu insanının asırlarca su kabı olarak kullandığı su kabağına desenler çizdiğini, işleyip boyadıktan sonra boncuk takarak dekoratif lambalar haline getirildiğini anlattı. Pakdil, 4 yıl önce Kaleiçi'ndeki atölyesinde üretim yapmaya başladığını belirterek, en basit tasarımı 3 saatte en zor dizaynları ise 1 günde bitirebildiğini kaydetti.

40 LİRA İLE BİN LİRA ARASINDA
EL yapımı lambalara 40 liradan bin liraya kadar alıcı bulabildiğine dikkati çeken Pakdil, bu tür lambaların daha çok dekoratif amaçlı kullanıldığını dile getirdi. Pakdil, "Yurt içinde oteller, kafeler ve restoranlardan sipariş alıyorum. İngiltere'deki bir mimar için özel tasarımlar yapıyorum. Viyana, Avusturya ve Asya'dan da müşterilerim var. Lambalarım dünyanın dört bir yanını aydınlatıyor. Genellikle gece silüetleri, Osmanlı ve Selçuklu motiflerini kullanıyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kabaktan sanata
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN