Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karakış ve TIR krizi ihracatı dondurdu

Bulgaristan ile yaşanan TIR Geçiş Belgesi sorununa Rusya ve Ukrayna'daki zorlu kış koşulları eklenince Antalya'dan yapılan yaş meyve sebze ihracatı yüzde 80'e kadar düştü

Giriş Tarihi: 7.2.2014
Bulgaristan ile yaşanan TIR Geçiş Belgesi sorunu çiçek ihracatçılarından sonra yaş sebze ve meyve ihracatçılarını da vurdu. TIR Geçiş Belgesi sorununa Rusya ve Ukrayna'daki zorlu kış koşulları da eklenince Antalya'dan her gün çıkış yapan ihracat TIR'ı sayısı 20'ye kadar düştü ve Antalya'dan yapılan yaş meyve sebze ihracatı durma noktasına geldi. Yaş meyve dolu TIR'lar pazara ulaşamadığı için ihracatçı üreticiden mal almayı durdurdu, bu da ürünlerin üreticinin elinde kalması ve ucuzlaması sonucunu doğurdu.

ÇOK CİDDİ ETKİLENDİ
Antalya İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, Rusya ve Ukrayna'da kış mevsiminin çok sert geçtiğini, sıfırın altında 20 derecelerde olan sıcaklık nedeniyle ulaşım sorunu yaşandığını, bunun da ihracatı olumsuz etkilediğini söyledi. TIR Geçiş Belgesi'nde yaşanan sıkıntılar nedeniyle Avrupa'ya ihracat yükü taşıyan TIR'ların Kapıkule ile Bulgaristan'ın Kapitan Andreevo Sınır Kapısı'nda gümrük sahasında bekletildiğini hatırlatan Satıcı, "Rusya tarafında yaşanan ulaşım sorununa bir de Bulgaristan ile yaşanan TIR geçiş belgesi sıkıntısı eklenince bölgeden yaş meyve sebze ihracatı çok ciddi etkilendi" dedi.

İSPANYA'YA YARIYOR
İhracatta yaşanan sıkıntıların üreticilerin ürünlerinin ucuzlamasına neden olduğunu anlatan Satıcı, şöyle konuştu: "Daha önce kilogramı 1.5-2 lira olan ihracatlık domatesin fiyatı 1 liraya kadar düştü. Bu, mevsim normallerine göre düşük ve üreticilerin maliyetini karşılamaktan uzak bir rakam. Kriz, fiyatlarda bozulmalara yol açıyor. Yaşanan sıkıntılar nedeniyle ihracatçı mal alamıyor, pazar daraldığı için ciddi fiyat kırmaları başladı."

TIR SAYISI 20'YE KADAR İNDİ

Antalya'nın yıllık yaş meyve ihracatının 3 milyon ton civarında bulunduğunu bildiren Satıcı, bunun sadece 350 bin tonunu domatesin oluşturduğunu kaydetti. Satıcı, ihracatın 1 milyon 100 bin tonunun Rusya'ya, 550-600 bin tonunun da AB ülkelerine yapıldığını belirterek, "Antalya'dan yaş meyve sebze ihracatı için günlük minimum 100 TIR çıkıyordu, bugünlerde günlük TIR çıkış sayısı 20'ye kadar düştü" dedi.

ÜRETİCİ NE DİYOR
Antalya'da örtü altı tarımın yoğun olduğu Serik ilçesi Çakallı köyünde bulunan yaklaşık 3 bin dönüm seradaki ürünlerin yüzde 80'inin fiyat düşüklüğü nedeniyle toplanmadığı belirtiliyor. Antalyalı örtü altı sebze üreticisi Ramazan Ünver, halde bir kamyon malının beklediğini, bir de serada bekleyen ürünler bulunduğunu dile getirerek, "Şu anda alan da yok satan da. Ürünlerimiz kasalarda bekliyor. Geçen yıl kilogramı 8-10 liradan satılan organik biberimizin şu anda alıcısı yok" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karakış ve TIR krizi ihracatı dondurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN