Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Sakat kalırsın' dediler iki ay dinlenip iyileşti

Ameliyat gerektiren 'Avasküler Nekroz' olduğu söylenen hasta Prof. Dr. Aydın'a başvurduktan sonra sadece dinlenip sıkıntısından kurtuldu

Giriş Tarihi: 7.2.2014
Sağ bacağında hafif bir ağrı ve ayağa kalktığında attığı ilk birkaç adımda yürüme zorluğu çeken, 41 yaşındaki Yalçın Çakır, başvurduğu özel bir hastanede doktorların bu belirtileri sakat bırakıcı bir hastalık olan ve ameliyat gerektiren 'Avasküler Nekroz' olarak yorumlaması ile şoke oldu. Hiç beklemediği bu teşhis üzerine Memorial Antalya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Turan Aydın'a başvuran Çakır, muayenesinde sakatlık riskinin olmadığını öğrenince yeniden umutlandı. Çakır'ın hastalığı, kemik iliği ödemiydi ve ihtiyaç duyduğu tek tedavi, 2 aylık bir dinlenme döneminden oluşuyordu.

AMELİYATTAN KURTULDU
Çakır'ın hastalığı, belirtileri birbirine benzeyen ve ciddi sonuçlara neden olan 'Avasküler Nekroz' ile karıştırılmıştı. Çakır kolaylıkla tedavi edilebilecek hastalığı doğru teşhis edilmeseydi, gereksiz bir ameliyat olmak zorunda kalacaktı. Ameliyattan, Prof. Dr. Ahmet Turan Aydın'ın muayenesi ile kurtulduğunu dile getiren Çakır; "Avasküler nekroz teşhisi ile önüme iki seçenek sunuldu. Ya yürümemi engelleyen derecede ağrılarım olacak ya da ameliyat olacaktım. Bugün tamamen iyileşmiş ve işine geri dönmüş biri olarak, benimle aynı teşhisin konulduğu hastalar, gereksiz ameliyat olmamak için hastalıklarının Avasküler Nekroz ya da kemik iliği ödemi mi olduğu konusunda dikkatli davranmalı" diye konuştu.

FARKI BİLMEK ÖNEMLİ

Prof. Dr. Aydın, Avasküler Nekroz hastalığını kemiği besleyen atardamarların tıkanması nedeniyle kemiğin ölmesi olarak açıkladı. Kemik iliği ödeminde ise damar tıkanmasının söz konusu olmadığını anlatan Prof. Dr. Aydın, "Hasta bir süre istirahat ettiğinde hiç sakatlık bırakmadan iyileşebilir" dedi.

MR İLE DOĞRU TANI
Tanı için öncelikle klinik değerlendirmenin yol gösterici olduğunu anlatan Prof. Dr. Aydın, "Avasküler Nekroz hastalarının çoğunda ya kortizon ya da alkol kullanım öyküsü vardır. Kemik iliği ödeminde ise hastaların normalde yapmadıkları gibi yoğun bir aktivite içine girmeleri önemli bir nedendir. Hastalığın tanısı MR kullanılarak konulmaktadır. Deneyimli bir radyoloji ve ortopedi uzmanı, MR ile bu iki rahatsızlığı birbirinden rahatlıkla ayırt edebilir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sakat kalırsın' dediler iki ay dinlenip iyileşti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN