Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çağın sorunu obezite

Giriş Tarihi: 8.2.2014

Obezitenin ciddi bir sağlık sorunu olduğu belirtilirken OFM Antalya Hastanesi'nden Op. Dr. Adnun Sulu, obezitenin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu söyleyerek yöntemlerini anlattı

Tüm dünyanın başına dert olan obezitenin ciddi bir sağlık sorunu olduğu belirtildi. OFM Antalya Hastanesi'nden Op. Dr. Sulu, obezitenin tedevi edilebilir bir hastalık olduğunu söyledi. Op. Dr. Adnan Sulu, çağın hastalığı olarak adlandırılan obezitenin ciddi bir sağlık sorunu olduğunu ancak tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu söyledi. Obezite tedavisinin çözümünün ertelenmemesi gerektiğini vurgulayan Dr. Sulu, obeziteden mutlak tibbi tedavi gerektirdiğinin altını çizdi. Op. Dr. Sulu obetite ile ilgili şu bilgileri verdi:
Obezite (şişmanlık) nedir?
Obezite vücutta fazla yağın toplanmasıyla oluşan kilo artışıdır. Obezite estetik bir kaygıdan öte, diyabet, yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları riskini ve hareket sistemi ile ilgili hastalıkları artıran ciddi bir sağlık sorunudur.
Obezite tanısı nasıl konur?
Vücut kitle indeksi (VKİ-BMI) 'nin 30 ve üzeri tıbbi olarak obezite tanısının konması için yeterlidir. DSÖ tarafından belirlenmiş sınıflamaya göre; 18.5 altında BMI Az kilolu, 18.5 - 24.9 Normal Kilolu, 25.0 - 29.9 Fazla Kilolu, 30.0 - 39.9 Obez, 40. 'ın üzeri Morbid (ciddi) obez olarak tanımlanır.
İndeks nasıl hesaplanır?
Kişinin vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile vücut kitle indeksi (VKİ) elde edilir. Örneğin 1.60 cm boyu ve 110 kg ağırlığı olan bir kişi, 110 / (1.60*1.60) = 42,9 kg/ cm'dir.
Ne zaman başvurulmalı?
Eğer bu verilere göre vücut kitle indeksiniz 30 un üzerindeyse ve fazla kilo ile ilintili sağlık problemleri yaşıyorsanız, bu konuyla uğraşan uzman bir hekimden yardım almalısınız.
Hangi riskleri artırır?
Eğer obez iseniz yüksek kolesterol ve trigliserid, tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, metabolik sendrom, kalp hastalıkları, felç, rahim - rahim ağzı - yumurtalık- meme - kalın bağırsak - prostat kanserleri, uyku apnesi, depresyon, safra kesesi hastalıkları, kısırlık gibi jinekolojik sorunlar, erkekte sertleşme problemleri, kemik-eklem iltihapları gibi ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmaya adaysınız demektir.

Bir tedavi metodu

Obezitede cerrahinin rolü nedir?
Morbid (ciddi) obez bir hastada, bir de eşlik eden yandaş hastalıklar varsa, obezite cerrahisi (bariatrik cerrahi), önemli oranlarda kilo kaybını sağlayarak hastayı klinik açıdan düzelten, kilo ile alakalı diğer sağlık problemlerini de çözebilen teda
vi metodudur.

Bilinmesi gerekli

Hangi hastalara uygulanır?
Vücut kitle indeksiniz 40'ın üzerinde ise veya VKİ 35'in üzerinde ve eşlik eden kilo ile ilgili sağlık problemleriniz varsa (diyabet ve tansiyon gibi); diğer metodlarla başarı sağlayamamış v e 35 yaş üstünde
olunması ameliyat için yeterli veridir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çağın sorunu obezite
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN