Haluk ÜNCEL: Dilin kemiği yok at atabildiğin kadar

Giriş Tarihi: 8.2.2014
Okuyunca, "Güleriz ağlanacak halimize mi" diyeyim, yoksa, "El insaf, insanda biraz utanma olur mu" diyeyim karar veremedim.
Mevzu şu; CHP'nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve şu andaki Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, bir açılışta "Geçmişleriyle çok övünen bazı belediye başkan adayları var.
Halkçı belediyecilik nasıl olurmuş görsünler.
Onlara bunun eğitimini veririz" diye konuşmuş.
Belki bunu başka belediye başkan adayları söylese bir derece itibar etme eğilimimiz olabilir ama, Akaydın belediyecilik dersi vermeye kalkışırsa bir türlü tutmuyor, kabullenilmesi de mümkün değil.
Hangi sebeple bu sözleri sarf etti, yine suni bir gündem oluşturma gayretinde mi, bu haftayı da bu polemikle mi geçirecek düşüncesi de akla an yatkın ihtimal… Hadi kendisine bir iyilik yapalım, bu polemiğe katılalım. Ama önce belediyecilik ve hizmetleri konusunda da kendisini bilmesi gerektiğini hatırlatalım. "Belediyecilik dersi veririz" diyen Akaydın'ın geçen 5 yıllık karnesine bakarsak bu konuda sınıfta kaldığının tescilini görürüz.
Göreve geldiği 2009 yılından itibaren periyodik olarak yapılan "En Başarılı Belediye Başkanları" anketleri baz alınırsa Akaydın'ın değil belediyecilik dersi vermesi, aksine bu konuda epey fırın ekmek yemesi gerektiği ortaya çıkıyor.
5 yıllık dönemde bu anketlerde Akaydın, sürekli olarak bir istikrar(!) abidesi olarak 16 Büyükşehir Belediye Başkanı arasında hep en son sırada yer almıştır.
Bir iki ankette; o da Adana Büyükşehir Belediyesi vekil ile yönetildiği sürede bu kapsamda değerlendirilmeye tabi olmamış ve yine Akaydın 15. sırayı korumayı başarmıştır!
Şimdi, dile kolay 60 ay boyunca "en başarısız belediye başkanı" konumunda olan Akaydın'ın hangi yüzle vatandaşın karşısına çıkıp "Halkçı belediyecilik nasıl olurmuş görsünler. Onlara bunun eğitimini veririz" diyebilmesi başka nasıl değerlendirilebilir?
Akaydın'ın bu durumunun eğer, mantığa yatkın başka bir açıklaması varsa lütfen bana izah edin.
Sürekli anketler vasıtasıyla "en başarısız belediye" başkanı ilan edileceksin sonra da Antalya'da belediye hizmetleri nasıl verilir diye ahkam keseceksin… İnanın, eminim ki bazı CHP'liler bile buna gülüyorlardır.
Sanmayın ki yapılan anketler de başka CHP'li belediye başkanları yok… İçlerinde orta sıralarda yer alanlar da var. Onların dahi Akaydın kadar cüretkar davranıp bu şekilde bir açıklamada bulunduklarını duymadım, okumadım.
Demek ki Akaydın hala "100 bin kişiye iş, bedava elektrik" dönemlerini yaşıyor, dilin kemiği yok "At martini de bre Hasan dağlar inlesin" havasından çalmaya devam ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Dilin kemiği yok at atabildiğin kadar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN