Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obezite hastası için fizik tedavi mutlak gerekli

Giriş Tarihi: 8.2.2014
Özel OFM Antalya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Gülseren Sulu, obezitenin insanlarda önemli fiziksel sorunlara yol açtığını söyledi. Dr. Sulu, insan vücudunun ağırlık taşıyan eklemleri olan omurga, kalça, diz ve ayak bileği eklemleri obezlerde çok daha yüksek risk altında olduğunu belirtti.

ÇOK YÜK BİNER
OFM Antalya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Sulu, "Örneğin, 60 kilo olan bir kişinin dizlerine binen yük 180 kile iken, 120 kilo olan bir hastanın dizlerine binen yük 360 kilodur. Gene obezlerde bu eklemlerin çevresindeki kas dokusu hareketsiz veya az hareketli yaşama bağlı olarak zayıflar. Kas gücü azaldıkça ekleme binen yük daha da artar" dedi.

KAS GÜÇLENDİRMESİ

Obezite rehabilitasyonunda ilk aşamada kas gücü değerlendirmesi yapıldığını, kasların özel cihazlarla güçlendirildiğini vurgulayan Dr. Sulu, "Varsa dolaşım bozuklukları tedavi edilir. İkinci aşamada egzersiz programı başlatılır. Obezite, normal tıbbi tedavi yöntemleri ile eşgüdümlü fizik tedavi yürütülmelidir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obezite hastası için fizik tedavi mutlak gerekli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN