Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Seçim yaklaştı kaçak başladı

Yaklaşan yerel seçimler öncesi belediyelerin denetimleri esnetmesi iş dünyasını tedirgin etti. Sektör temsilcileri kaçak ve kayıt dışı faaliyetler konusunda belediyelerin hassas davranmalarını istedi

Giriş Tarihi: 9.2.2014
Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte belediyelerin denetimlerini esnettiğini öne süren çeşitli sektörlerin temsilcileri, kaçak ve kayıt dışı ticari faaliyetler konusunda belediyeleri uyardı. Sektör temsilcileri kaçak ve kayıt dışı faaliyetler konusunda daha hassas olunmasını talep etti.

ŞİKAYETLER BAŞLADI
İnşaat sektöründe kaçak yapılarla ilgili sıkıntıların yaşanmaya başladığını belirten İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, "Yanlışa göz yummak siyasi bir malzeme olarak kullanılamaz" dedi. Kaçak yapılaşmaların arttığıyla ilgili şikayetler almaya başladıklarını belirten Karataş, "Yapılan hatalardan geçtiğimiz yıllarda çok daha muzdariptik. Bu yanlış tutum seçim sonrasında kişileri de zor durumda bırakır. Seçimden önce göz yumacaksınız daha sonra yıkmaya gideceksiniz. Bu bumerang gibidir. Yanlış işi doğruymuş gibi göstererek siyasi rant elde etmek bindiğiniz dalı kesmektir. En önemli nokta ise bu tutum devlet millet barışı zedelenmektedir" şeklinde konuştu.

KORSANI KORUMASINLAR

Belediye başkanlarını göreve çağıran Antalya Çiçekçiler Odası Başkanı Alim Uysal, 30 Mart yerel seçimleri öncesi belediyelerin seyyar ve kaçak işletmelere karşı esnek bir tutum sergilediğini ve bu durumun 14 Şubat Sevgililer Günü'ne hazırlanan çiçekçi esnafını zor durumda bırakacağını söyledi. Yerel yönetimlerin oy kaybı yaşamamak için denetimlerde esnek davrandığını iddia eden Uysal, "Biz merkezdeki belediyelerin tamamına bu konuyla ilgili endişelerimizi anlatan yazılar gönderdik" dedi. Seyyar ve kaçak işletmelere karşı acilen önlem alınması gerektiğini belirten Uysal, "Bizim endişemiz, seçimler öncesinde siyasetçilerin oy kaygısıyla denetimleri askıya alması. Merkez olarak algılamayalım, ilçeler bazında da belediye başkanlarının seçimler öncesi kimseye dokunmayalım şeklinde talimatlar verdiği kulağımıza geliyor ama buna ihtimal vermek istemiyoruz. Böyle bir tutum sergilenirse 14 Şubat'tan sonra esnafı ziyaret etmekte zorlanırlar. Bu tehdit değil ama gerçek. Bu etkenler nedeniyle çiçek satamayan esnafın tepki göstermesi kadar olağan bir şey olamaz.

BÜTÜNLÜĞE ZARAR
Seçim döneminde göz yumulan yanlışlıların ilerleyen zamanlarda devlet ve millet bütünlüğüne zarar vereceğini söyleyen Karataş, "Şikayetler gelmeye başladı. Şu durumda nasıl olsa zabıta gelmez, şikayetler de sumen altı edilir diye yasal olarak imal edilmiş yapıların yanına, köye derme çatma yapı yapar gibi yapılar ve sundurmalar yapılmaya başlandı. Buna bugün tedbir almazsanız bir zabıta ile yapacağınız işi yarın bin tane jandarma ile yapmaya gidersiniz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seçim yaklaştı kaçak başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN