Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kahvehaneler kapanma tehlikesi ile karşı karşıya

Giriş Tarihi: 10.2.2014

Ağaoğlu, Türkiye'deki dernek lokallerinin yasal boşluktan yararlanarak kahveci esnafının faaliyet alanına girip kahvehanecilik yaptıklarını söyledi

Türkiye Kahveciler Büfeciler Federasyonu Başkanı Murat Ağaoğlu, Türkiye genelinde yaklaşık 95 bin derneğin faaliyet gösterdiğini ve bu derneklerden onbinlercesinin bilardo sevenler, kanarya sevenler gibi unvanlar altında sosyal içerikli amaçlardan uzak lokalcilik ve ticari faaliyet gösterdiklerini belirtti. Türkiye'de yaklaşık 125 bin kahvehane ve kıraathane olduğunu bildiren Ağaoğlu, kahvehane kültürünün Osmanlı döneminden geldiğini, esnafın bu kültürü sürdürdüğünü dile getirdi.

KAYIT GEREKLİ
Ülkemizde, dernek lokallerinin yasal boşluktan yararlanarak kahveci esnafının faaliyet alanına girip kahvehanecilik yaptıklarını belirten Ağaoğlu, "Dernekler Kanunu İç Yönetmeliği'nin 56. maddesinin ruhuna uygun, dernek üyelerinin sosyal ihtiyaç ve taleplerinin karşılanacağı lokal yerine, toplantı salonlarının açılması doğrultusunda bir düzenleme yapılmalı, Kahvehaneler gibi çalıştırılan bu yerlere vergi mükellefliği şartının getirilmeli, bu tür lokallerin, Kahveciler odalarına kayıt olması sağlanmalı, dernek lokallerinde bulunan tüm oyun aletleri kaldırılarak, sadece üyelerinin sosyal amaçlı ihtiyaçlarını karşılamaları yönünde düzenleme yapılmalı, dernek lokallerinin, kahvehanelerde olduğu gibi gece 00:00'da faaliyetlerine son verilmeli ve hiçbir yerden izin almaksızın istenildiği zaman kolluk kuvvetlerince denetlenmelidir" dedi.

6111 SAYILI TORBA KANUNU
6111 sayılı Torba Kanun'un yürürlüğe girdiğini de hatırlatan Ağaoğlu, "Bu kanunla vergi, SGK ve diğer borçların ödenmesi konusunda esnafımıza önemli kolaylıklar sağlanmıştır. Ancak çoğu esnafımız sigara yasağı yüzünden yaşamış olduğu mali kayıp nedeniyle bu kanundan yararlanamamıştır" diye konuştu. Kahvehanelerin sigara yasağı yüzünden de yaklaşık yüzde 70'inin mağdur olduğunu belirten Ağaoğlu, kahvehane işletmecilerinin dükkanlarının önündeki açık alanları kullanmak istediğini dile getirerek, sigara içen vatandaşların dükkan önlerindeki alanda sigarasını içip geri içeri girebilmesinin sağlanabileceğini, bu konuda belediyelerin esnafa daha yumuşak yaptırımlarla davranması gerektiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kahvehaneler kapanma tehlikesi ile karşı karşıya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN