Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kök'e aday ol emri

CHP'de Yeğen'in Muratpaşa adayı yapılmasının ardından yaşanan kaos sürüyor. Adaylıktan çekilmesi istenen Yeğen direndi. Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Kök'e aday olmasını emretti

Giriş Tarihi: 13.2.2014
CHP'de Sultan Yeğen'in Muratpaşa adayı olarak ilan edilmesinin ardından başlayan kaos aşılmaya çalışılıyor. Antalya'daki parti kurmaylarının kapalı kapılar ardında yaptığı gizli görüşmelerin detayları ortaya çıktı. CHP'li kaynaklardan alınan bilgiye göre Salı akşamı üst üste düzenlenen iki toplantı sonrasında Sultan Yeğen yerine İl Başkanı Devrim Kök'ün Muratpaşa Belediye Başkan adayı olması kararlaştırıldı. Devrim Kök'e aday olacaksın talimatının ise bizzat Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun verdiği iddia edildi.

ADAYLIKTAN VAZGEÇİRİN

Sultan Yeğen'in Muratpaşa adayı olarak açıklanmasının hemen ardından Ankara'ya giden İl Başkanı Devrim Kök, Sultan Yeğen ile ilgili endişelerini Genel Başkan ve yardımcılarına dile getirerek, kazanma şanslarının düşük olduğunu anlatmaya çalıştı. Kılıçdaroğlu'nun Yeğen'in adaylığı konusunda kararlı bir tavır sergilemesi üzerine Antalya'daki sıkıntılar Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin'e iletildi. Durumun ciddiyetinin farkına varan Keskin, Kök'e 'Sultan Yeğen'i adaylıktan vazgeçirin' şeklinde bir görev verdi. Keskin'in araya girmesi ile Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun da ikna olmasıyla sorunu çözmekle görevlendirilen Kök, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akydın ile birlikte bir toplantı düzenledi. Büyükşehir Belediyesi'nde yapılan toplantıya CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, Mustafa Akaydın, Devrim Kök, İlçe Başkanı Ercan Erkan katıldı. Toplantıdan 'seçime Yeğen ile girilmesi halinde partililer arasında bütünlük sağlanamayacağı' şeklinde bir görüş çıktı.

ÇEKİLMEM İÇİN NEDEN YOK

Alınan karar üzerine Sultan Yeğen Büyükşehir Belediyesi'ne çağrıldı. Adaylıktan çekilmesi istenen Yeğen'in, kısa sürede partide bütünlüğü sağlayacağını ifade ederek, PM tarafından aday olarak ilan edildiğini ve çekilmek için bir neden göremediğini söylediği öğrenildi. Büyükşehir Belediyesi'ndeki toplantı bu şekilde sona ererken, gece ikinci bir toplantı düzenlendi. Porto Bello Hotel'de düzenlenen toplantıya Kepez Belediye Başkan Adayı Erdal Öner, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve Döşemealtı Belediye Başkan adayı Turgay Genç ve İl Seçim Komitesi'nin önemili isimleri de katıldı. Toplantıda Muratpaşa adayının değiştirilmesi kararı çıktı. Karar bizzat Akaydın tarafından Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na iletildi. Seçimin riske girmemesi için aday değişikliği teklifine onay veren Kılıçdaroğlu, Yeğen yerine kimin aday olabileceğini sorması üzerine Akaydın'ın Devrim Kök ve Ümit Uysal'ı önerdiği iddia edildi.

ADAY SEN OLACAKSIN

Kendisinin aday gösterilmesinin daha büyük sorunlara yol açacağını söyleyen Kök, adaylıktan affını istedi. Uysal'ın da bulunduğu görev itibariyle adaylığı kabul etmediği ileri sürüldü. Bunun üzerine Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun Devrim Kök'ü bizzat telefon ile arayıp, kendisini aday olarak konusunda görevlendirdiği öğrenildi.

İSTİFA ETMELİYDİ
CHP İl Başkanı Devrim Kök'ün herhangi bir yere aday olabilmesi için Yüksek Seçim Kurulu'nun belirlediği takvime göre en geç 1 Aralık tarihinde il başkanlığı görevinden istifa etmiş olması gerekiyor. Kök'ün aday olacağının duyulmasından sonra parti kulislerinde bu kez de Kök'ün böyle bir duruma önceden hazırlık yaptığı, hatta 1 Aralık'ta istifa ettiği ya da istifa evraklarını her ihtimale karşı bir kenara koyduğu ama bunu kamuoyundan gizlediği iddiaları dolaşmaya başladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kök'e aday ol emri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN