'Raylı sistem geliri halktan saklanıyor'

Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Türel, raylı sistemin zarar ettiğini söyleyenlerin hesaplarının incelenmesi için suç duyurusunda bulundu

Giriş Tarihi: 13.2.2014
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Menderes Türel, Yörük Sanayici ve İş Adamları Derneği (YÖRSİAD) üyeleriyle Porto Bello Otel'de düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi. Türel, Antalya için özveriyle çalıştığını, partisindeki görevi gereği belediyecilik anlamında önemli bir deneyim kazandığını söyledi. Kazanımlarını Antalya için kullanmak üzere geldiğini ve artık "farklı bir Menderes" olduğunu belirten Türel, "Çok daha tecrübeli bir Menderes olarak yeniden Antalya'ya hizmet etmek için büyük bir gayretin içindeyiz" dedi.

İHBARDA BULUNUYORUM
Türel, belediye başkanı olarak göreve geldiğinde geçmiş dönemlere ait 250 milyon lira borç ödediğini anlatarak, şu değerlendirmelerde bulundu: "Bir taraftan (borç) diyeceksiniz, bir taraftan Menderes Türel'den kalan mülklerin satışından elde edilen 150 milyon lira geliri söylemeyeceksiniz. 250 milyon lira borç ödemişim, 5 senede ödenecek toplam bıraktığım borç 300 milyon liradır. Antalya'nın 28 senede ödenecek borcunu 5 senede ödenecek gibi gösterirseniz hakikaten halkı kandırıyorsunuz, halka doğruyu söylemiyorsunuz demektir. Raylı sistemin borcunu söylüyorsunuz da gelirlerini neden söylemiyorsunuz. Raylı sistem masrafını çıkartır, borcunu öder, belediye kasasına da senede net 10 milyon lira bırakır. Bugün raylı sistem zarar ediyor gözüküyor. Bir takım muhasebe oyunlarıyla farklı kaynaklara o paraları aktarmak için raylı sistemi zarar ediyor gibi gösterirseniz, ben devletin bütün ilgili kurumlarına ihbarda bulunuyorum, raylı sistem zararının iyi araştırılmasını talep ediyorum. Çünkü raylı sistem hiçbir şekilde zarar etmez. Zarar gösterilen o kaynaklar farklı yerlerde mi kullanılıyor diye merak ediyorum. . Görev kısmet olursa ben araştıracağım, tüm çıplaklığıyla ortaya koyacağız bu gerçekleri. Raylı sisteme bugün 50 bin kişi biniyor. Bunu 300 gün ile çarpın, gelen geliri çok basit bir şekilde hesaplarım. Siz raylı sistemin gelirini söylemeyeceksiniz, 28 senede ödenecek borcunu 5 senede ödenecek gibi göstereceksiniz. Olacak iş değil."

KAYNAKLAR ÇARÇUR OLDU
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın döneminde büyük projeler yapılmadığını savunan Türel, yatırım gelmeden ekonominin büyüyemeyeceğini, istihdam da yaratılamayacağını kaydetti. Akaydın'ın bedava elektrik vaadinin gerçekçi olmadığını belirten Türel, "Maalesef bunlar konuşuldu, Antalya için enkaz edebiyatı yapıldı. Antalya beş sene bununla oyalandı ve kaynakları çarçur edildi" dedi. CHP'li Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin sadece bir senede festival ve panellere harcadığı paranın 50 milyon lira olduğuna değinen Türel, "Benim yaptığım kavşakların bugünkü bedeli yaklaşık 5 milyon liradır. Şarkıya, türküye harcadığımız parayla 10 tane kavşağı hem de bir senede yapabilirdik" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Raylı sistem geliri halktan saklanıyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN