Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Organize işler YSK'ya takıldı

CHP'de Muratpaşa adaylığı yılan hikayesine döndü. Başkan Evcilmen istifa etti. Devrim Kök'e de Yüksek Seçim Kurulu geçit vermedi

Giriş Tarihi: 14.2.2014
Antalya'da CHP İl Başkanı Devrim Kök ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın Muratpaşa adayını belirleme süreci ile ilgili planları YSK'ya takıldı. Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen'in aday gösterilmesini engelleyen ikili, Parti Meclisi tarafından adaylığı açıklanan Yeğen'in de adaylıktan çekilmesi için Genel Merkez'e yoğun bir baskı uyguladı. Baskılar sonucunda yeni aday arayışına giren Genel Merkez'e İl Başkanı Devrim Kök'ün aday olmasının en doğru karar olacağı empoze edildi. Yaşanan tüm bu karmaşaya son vermek isteyen CHP Genel Merkezi, Muratpaşa adayı Sultan Yeğen ile İl Başkanı Devrim Kök'ü Ankara'ya çağırdı.

GÜVEN KALMADI

Yaşanan gelişmeleri değerlendiren CHP'liler, bu karmaşık senaryonun Kök ve Akaydın tarafından oluşturulduğunu yüksek sesle dile getirmeye başlarken, aday belirleme sürecini yılan hikayesine dönüştüren ve sürekli kendiyle çelişen açıklamalar yapan İl Başkanı Kök, partililerin güvenini büyük ölçüde kaybetti. Bu arada CHP Genel Merkezi'ni Devrim Kök konusunda ikna eden yapı, aday olabilmek için en geç 31 Aralık'ta İl Başkanlığı görevinden istifa etmiş olması gereken Devrim Kök'ün durumunu Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) danışma ihtiyacı duydu. Kök için YSK'dan, yaşanan durumun muvazaalı olduğu ve bu nedenle adaylığa izin verilemeyeceği yanıtı alan Akaydın ve Kök ekibi ne yapacağını şaşırdı. CHP kulislerinde şimdi de "Devrim Kök olmazsa Ümit Uysal aday yapılacak" tahminleri dolaşıyor.

İSTİFA ETTİ
29 Kasım'da il başkanlığı görevinden istifa ettiğini açıklayan Kök'ün ise bu gerçeği partililerden gizlemiş olması ise bardağı taşıran son damla oldu. Partinin her kesiminden tepkiler alan Kök'e en sert tepkiyi, aday gösterilmeyen Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen gösterdi. Evcilmen, Kök'ün aday olacağı iddialarının gündeme gelmesiyle birlikte partisinden istifa etti. İstifasını Twitter hesabından yaptığı açıklama ile duyuran Evcilmen, istifa nedenini şu satırlar ile açıkladı: "Üyesi olmaktan her zaman onur duyduğum, parti kimliği ve rozetini gururla taşıdığım partimden son günlerde hiç hak etmediğim gelişmeler karşısında istifa etmek zorunda bırakıldım."

ONUR İÇİN
İstifasıyla birlikte bir onur mücadelesi başlattığını söyleyen Evcilmen, "Geriye dönüp baktığımızda CHP İl Başkanı demeç veriyor. Genel Başkan'dan aldığı talimatı dikte ederek 'Adayımız Evcilmen'dir' diyor ve bizi sahaya sürüyor. Genel merkez yetkililerin bir kısmı yolun açık olsun diyerek kampanya sürecini başlatıyor. Ama 9 Şubat'ta hiç beklemediğim bir sonuçla karşılaştım. Bu hak etmediğim bir davranış. Adaylık başvurusu olmayanlar aday olamazlar deniyor, başvurusu olmayanlar aday gösteriliyor. O olmuyor yerine il başkanı aday yapılıyor" dedi.

ÖRGÜTLE ALAY EDİLMEZ
Devrim Kök'ün güvenirliğinin kalmadığını ifade eden Evcilmen, "Kimi aday gösterirsek kazanırız mantığı oluşturuldu. Bu mantık bu kent yaşayanlarının özgür iradesine ipotek koymaktır. Onların özgür iradesini hiçe saymaktır. Herkes maskesini indirecek demiştim. Maskeler indi. Maskeyle siyaset yapılmaz. Açık, mert, iradeli, ilkeli olunması lazım. Eğer istifa ettiyse aldığı kararlar ve söylediği sözler geçersizdir. Örgüt- le alay edilmez. Bir fırsatçı anlayışla buraya aday olmayı ne yazık ki içine sindirdi. Aday olan bayan arkadaşımızın da önünü kesti" dedi.

BAŞKAN KİM?
Önceden hazırlanan bir aday belirleme senaryosunun hayata geçirildiğini belirten aday adayı Murat Bulat ise şunları söyledi: "Bu konuda yapılanın daha önceden bir tasarım içerisinde olduğu görünmekte. Bu tasarım sadece siyaseti değil insani duyguları da rencide edecek durumdadır. Adayların başarısı için çalışması gereken kişilerin kendileri için bir çalışma içerisinde olması partimizin imajına ve seçim başarısına olumsuz etkisi olacaktır. Kimsenin CHP'ye böyle bir haksızlık yapmayı aklında bile geçirmemesi gerekir. Şu an il başkanlığı konumu benim siyasi tarihimde görmediğim kadar tartışmaya açık bir hale gelmiştir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Organize işler YSK'ya takıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN