Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TIR krizi sona erdi

Bulgaristan ile yaşanan geçiş belgesi sorunu 14 gün sonra çözüme kavuştu. Türk TIR'ları Avrupa'ya doğru yola çıktı. Bazı TIR'lardaki sebze ve meyvelerin kokuştuğu açıklandı

Giriş Tarihi: 14.2.2014
Bulgarintan sonunda kapılarını açtı. Kapıkule ile Bulgaristan arasında yaşanan TIR geçiş belgesi sorunu 14 gün sonra çözüldü. Bulgaristan, daha önceki anlaşmalar gereği Türkiye'ye vermesi gereken dozvolayı göndermediğinden yaşanan sorun anlaşmalı olarak sonlandırıldı. Bulgaristan'ın Türkiye'ye gönderdiği 120 bin dozvola ile Türk TIR'ları Avrupa'ya doğru yola çıktı.

KAYIP 30 MİLYON

Antalya İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakkı Bahar, yaş sebze-meyve ihracatçısının geride kalan 14 günlük sürede yaklaşık 30 milyon dolarlık bir zarara uğradığını belirtti. Bahar, "Ürünler kapıda çok uzun süre beklediği için çürüdü. Ürünlerin çoğu çöpe gitti. Ayrıca marketlerle anlaşmalı ihracatçılarımız kontratta yer alan teslimat yükümlülüklerini yerine getiremediği için ceza ödemek zorunda kaldı. 14 gün sonucunda 30 milyon dolara yakın bir zarar oluştu. Bulgar tarafıyla ilk kez böyle bir problem yaşamıyoruz. Bulgar tarafı dışında ürünlerin geçeceği alternatif bir geçiş kapısının olmaması ihracatçının sorunlar yaşamasına neden oluyor. Bulgaristan dışında bir alternatif bir geçiş kapısı oluşturulmalı" şeklinde konuştu.

GÜVEN KAYBI OLDU

Bulgaristan'ın neden olduğu geçiş sorunun kesme çiçek sektörüne büyük bir kayıp yaşattığını aktaran Süs Bitkileri ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Osman Bağdatlıoğlu da, Türk üreticisine karşı bir güvensizliğin oluştuğunu söyledi. Sorunun tekrarlaması halinde üreticinin kendisini toparlayamayacağını belirten Bağdatlıoğlu, "Müşterilerde bir güvensizlik oluştu. Yeniden böyle bir sıkıntı yaşanır korkusuyla sipariş vermek istemiyorlar. Ayrıca geçiş kapılarındaki yığılmanın ortadan kalkması 1 haftayı bulur. Bu sorunun tekrarlanması sektörün bitmesi demektir. 14 gün içerisinde sektörde 10 milyon dolarlık bir kayıp yaşandı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TIR krizi sona erdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN