Yeme alışkanlığı değiştirilmeli

Giriş Tarihi: 14.2.2014
Antalya Hastanesi Kilo Kontrol Merkezi'nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Berna Ertuğ, beslenme alışkanlıklarında yapılacak değişikliklerin kilo kontrolü üzerindeki olumlu etkisi hakkında bilgi verdi.

UYGUN ZAMANDA YETER MİKTAR

Yeterli ve dengeli beslenmenin, sağlığı korumak geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin ögelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranış olduğunu belirten Ertuğu, "Bu davranış için bireye gerekli ölçümler yapılarak, sonuçlarına göre bireyin yaşam şekli ve beğenileri göz önüne alınarak, kolaylıkla uygulayabileceği, kendini tüm gün tok ve enerjik hissetmesini sağlayacak, sağlıklı ve kalıcı kilo yönetimi programı hazırlanmaktadır. Bireylere yeterli ve dengeli beslenme eğitimi verilmekte, düzenli eğitimler ve toplantılarla doğru bildikleri yanlışlar düzeltilmekte, kilo kontrolü sağlanmaktadır.

VÜCUT ANALİZİ

Ertuğ, kilo kontrolü için yapılması gereken metabolizma hızı ölçümü ile detaylı vücut analizi hakkında da şu bilgileri verdi: Metabolizma Hızı Ölçümü: Her bireyin enerji ihtiyacı farklıdır. Metabolizma hızı, parmak izi gibidir. Kişiye özel beslenme programının en temel unsuru ölçülen metabolizma hızı, kişinin oksijen tüketimiyle ölçülmektedir. 15 dakika süren ölçümde, ağız ve burun bir maske ile kapatılır. Tüm solunum tek merkezden yapılır ve kişinin oksijen tüketim kapasitesine göre metabolizma hızı ölçülür. Detaylı Vücut Analizi: Özel vücut analizi cihazıyla, kişinin vücut ağırlığı, yağ oranı ve miktarı, bölgesel yağ dağılımı, kas ağırlığı, su oranı, kemik mineral oranı, metabolizma yaşı, deri altı ve organ çevresi yağlanması gibi pek çok değer ölçülmektedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeme alışkanlığı değiştirilmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN