Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizmde yüzde 5-8 büyüme beklentisi

Antalyalı turizmciler sektörün bu yıl yüzde 5-8 oranında büyüyeceğini tahmin ediyor. Yunanistan, İspanya, İtalya ve Portekiz dampingde

Giriş Tarihi: 18.2.2014
Antalyalı turizmciler sektörün bu yıl yüzde 5-8 oranında büyüyeceğini tahmin ediyor. Turizm sektöründe 2014 sezonuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, bu yıl sektörde geçen yıla göre yüzde 5-8 arasında bir büyüme beklediklerini söyledi. Döviz kurundaki artış nedeniyle fiyatların artabileceğini kaydeden Ayık, "Kurdaki artış Türkiye'yi yurtdışında ucuzlatıyor, fakat iç pazarda sıkıntı yaratabilir. Kur nedeniyle tatil fiyatları bir miktar artabilir, bu da iç pazarı olumsuz etkileyebilir" diye konuştu. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ali Kızıldağ ise 2014 yılında sektörde çok büyük bir artış beklemediğini, sektördeki büyümenin 2013 yılına göre yüzde 5 civarında olabileceğini kaydetti. İtalya, Portekiz, İspanya gibi rakip ülkelerin ekonomik sıkıntıları nedeniyle son yıllarda ciddi promosyonlar yaptıklarını, bunun da Türkiye'yi olumsuz etkilediğini ifade eden Kızıldağ, şöyle konuştu: "Fiyat konusunda Avrupa ülkelerine göre Türkiye çok avantajlı bir destinasyondu, fakat rakip ülkelerin son yıllardaki dampinglerinden dolayı Avrupa pazarları da bizim rakamlarımıza geldi. 2012-2013 yılında Rus pazarından Yunanistan'a çıkışlarda yüzde 68 civarında, İspanya'ya yüzde 40'ın üzerinde bir artış olmuş. Bizim turist aldığımız destinasyonlardan İspanya, Yunanistan, Portekiz gibi ülkelerde ciddi ilgi var."

TURİZMDE GELİRLER 3 KENTTEN
ÜLKEYE
kazandırdığı 30 milyar dolar civarındaki gelirle ekonomiyi sırtlayan sektörlerden biri olan turizmde yükü 3 kentin çektiği ortaya çıktı. Türkiye'de turizmden elde edilen her 100 liranın 75'ini Antalya, İstanbul ve Muğla'nın kazandırdığı açıklandı. Kalan 25 lira ise 78 il arasında paylaşılıyor.

AKTOB ARAŞTIRDI

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği'nin (AKTOB) yaptırdığı 'Turizm Sektörünün Yapısı, Büyüklüğü ve Ekonomiye Katkısı Araştırması'nın sonuçları kitap olarak yayınlandı. 100 sayfalık araştırma, turizmin diğer sektörlerle ilişkilerini, ekonomik ve sosyal hayata etkilerini detaylarıyla ortaya koydu. AKTOB Ar-Ge tarafından yapılan araştırma bulgularına göre; turizmde meydana gelen 1 birimlik gelişme, Türkiye ekonomisinde 2 birimlik canlanma yapıyor. Turizm, girdi alımları ile ekonomide 54 sektörü doğrudan etkilerken bir yıl içinde 26 milyar dolarlık satın alma yapıyor.

İSTİHDAMIN YÜZDE 6-7'Sİ
Türkiye'de sigortalı çalışanların yüzde 6-7'si turizm sektöründe istihdam ediliyor. Turizm, istihdam başına sabit yatırımları en düşük olan sektörler arasında. Elde edilen verilere göre; konaklama tesisleri yılda 9 milyar dolar satın alma yapıyor. Konaklama sektörünün ekonomiye yıllık net katkısı 11 milyar dolar düzeyinde. 5 yıldızlı bir tesiste yılda 150 ton dolayında et ürünü, 400 ton dolayında meyve-sebze, bin ton dolayında içecek tüketiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmde yüzde 5-8 büyüme beklentisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN