Yabancı festival gidecek Yörük festivali gelecek

Giriş Tarihi: 18.2.2014

Ak Parti Büyükşehir adayı Menderes Türel, seçimi kazandığı gün yabancı menşeili festivalleri hemen kaldırıp Yörük festivali düzenleyeceğini söyledi

Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Menderes Türel, seçimi kazandığı gün yabancı menşeili festivalleri hemen kaldıracağını söyledi. Yerel bir televizyon kanalına konuk olan Türel, festivallerle ilgili yöneltilen sorulara şöyle cevap verdi: "Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin bir senede festivallere panallere harcadığı para 50 trilyon liradır. O festivallerin ne kadar önemli festivaller olduğu, hangi ülkenin festivalleri olduğu ortadadır. Almanya'ya ait bira festivali yapıyor, Ukrayna'ya ait başka bir festival yapıyorsunuz. Biz yapacaksak kendi Türk kimliğine uygun geleneklerimize göre, geleneklerimize uygun festivaller yapmamız lazım."

KIYASLAYIN

Geçmişte Antalya Altın Portakal Film Festivali'ni uluslararası platforma taşımış biri olduğunu ve dünyanın en önemli Oscar'lı sanatçılarını Antalya'ya getirdiğini hatırlatan Türel, "Ama ne oldu? Benim yaptığım harcamadan şimdiki harcamaları bir kıyas edin. 50 trilyon bir senede yapılan harcama. Benim yaptığım harcamalar nedir ki bu bir senede yapılan harcamanın yanında? Ama ben, Altın Portakal Cannes'ı geçecek dedim ve yabancı yorumcuların yazdığı yorumlar hala benim arşivlerimde. Antalya Cannes'la yarışıyor diyorlardı yorumcular. Ben Piyano Festivali'ni, Fazıl Say ile uluslararası platforma taşıyan belediye başkanıyım" dedi.

KENDİ KÜLTÜRÜMÜZ

Antalya'da Almanların bira festivali yerine Türk gelenek ve göreneklerinin yer alacağı bir festival düzenleyeceğini söyleyen Türel sözlerini şöyle tamamladı: "Biz geleneklerimize göreneklerimize bağlıyız. Ben Türk kültürünün gereğini yapar, Antalya'da Yörük festivali yaparım, bira festivali yapıncaya kadar. Biz kendi geleneklerimize sahip çıkmazsak, gelecek nesilleri kaybederiz."

BORÇ EDEBİYATI YAPMADIM
Başkanlığı döneminde festival de yaptığını yatırım da yaptığı ancak borç edebiyatı yapmadığını belirterek sözlerini sürdüren Türel, "Festivaller yapılmasın diyen bir anlayışa da sahip değilim. Kültürel etkinlikler bir turizm şehrinin marka değerini arttırır. Festivaller mutlaka yapılmalıdır. Zenginleştirilmeli ama sadece bunları yapıp, ulaşım sorununun çözülmesi, trafik sorununun çözülmesi konusunda ihmal yaparsanız, işte o zaman ben de, 'Festivallere harcadığınız para ne?' diye sorarım'' şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı festival gidecek Yörük festivali gelecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN