Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'daki Aleviler CHP'yle yolları ayırdı

Antalyalı Aleviler, CHP'ye ilettikleri isteklerin görmezden gelinmesine tepki gösterdi. CHP'den kopma noktasına gelen Aleviler, yeni parti arayışına girdi. Aleviler seçimden sonra parti kurmayı düşünüyor

Giriş Tarihi: 19.2.2014
Antalya'da yaşayan Aleviler, CHP ile yol ayrımına geldi. CHP Genel Merkezi ve İl Yönetimi'nin Alevileri yok saydığını belirten kanaat önderleri, yerel seçimlerde başka bir partiyi destekleyeceklerini açıkladı. Aleviler ile CHP İl Yönetimi arasında baş gösteren kriz, Alevi Kültür Dernekleri Akdeniz Bölge Sorumlusu ve Kepez Şube Başkanı Abidin Özkan'ın üyelerine gönderdiği mesaj ile ortaya çıktı. CHP'nin Alevilere karşı tutumundan hoşnut olmayan Özkan dernek üyelerine, "Değerli canlar, Alevi örgütleri, Alevi temsilcileri gönül verdikleri parti tarafından yok sayılmakta, çantada keklik olarak görülmektedir. Bizler, bu durumu asla kabul etmeyeceğiz. Değerlendirmemizi yapacağız" şeklinde bir mesaj geçti.

İSİMLER SİLİNDİ
Üyelerine sitem dolu bir mesaj gönderen Özkan, Aleviler ile CHP arasında yaşanan krizin detaylarını SABAH Akdeniz'e anlattı. CHP'nin Alevilerin isteklerine kulaklarını tıkadığını ifade eden Özkan, "Herkes biliyor ki Alevi toplumunun yüzde 80'i CHP'nin tabanını oluşturur. Antalya'da 300 bine yakın Alevi yaşıyor. Antalya'daki CHP tabanını da burada yaşayan Aleviler oluşturuyor. Beklentimiz, bu kadar çok Alevi'nin yaşadığı bir ilde hiç olmazsa bir tane belediye başkan adayı çıkarmaktı. Bizler Ayhan Zor'u istemiştik. Fakat bu olmadı, sineye çektik. Hiç olmazsa meclis üyeleri arasında Alevilerin yer alması istedik. Ama inanılmaz derecede bir kıyım yaşandığını gördük. Kepez'de ilk 10 sıraya baktığımızda bir tane bizim önerdiğimiz isim yok. Diğer ilçelerde de bizim önerdiğimiz isimler geri planlara itildi" dedi.

RAHATSIZ OLDUK

CHP'nin Alevilere değer vermediğini dile getiren Özkan, "MHP'ye vermiş olduğunuz değer kadar, Ak Parti'den çağırmış olduğunuz insanlar kadar, sizin tabanınızı oluşturan bir kesime de temsilde yer vermek istemiyorsunuz. Bu bizi çok rahatsız etti. Genel merkezimiz 30'a yakın isim belirledi. Bu isimler hem Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na ve bizzat il başkanlığına Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı tarafından iletildi. Yine dikkate alınmadı. Biz gönderdiğimiz mesajda tabanını oluşturduğumuz partiye sitem ettik" şeklinde konuştu.

KEKLİK DEĞİLİZ

CHP yöneticilerinin Alevileri ikinci sınıf vatandaş olarak gördüğünü söyleyen Özkan, blöf yapmadıklarını açıkça belirterek, "Aleviler nasıl olsa çantada keklik olarak görülüyor. Bu da bizi çok rahatsız ediyor. Bizler değerlendirmelerimizi yapıp yeni bir oluşum içerisine gitmeyi de düşünüyoruz. Biliyorsunuz Kürtler bir parti kurup belli bir noktaya getirdiler. Bu yapılanlara karşılık olarak çok ciddi bir eylem başlayabilir. Bunu hiç kimse blöf olarak algılamasın. Bu davranışın devam etmesi parti içerisinde çok ağır sonuçlar doğurabilir" şeklinde konuştu.

OYLAR BAŞKA PARTİYE GİDECEK
Parti yöneticilerinin tutumundan hoşnut olmadıklarını belirten Özkan, CHP'nin isteklerini görmezden gelen tavrının devam etmesi halinde toplu olarak başka bir partiye oy vereceklerini söyledi. Tepkilerini göstermek için bu tür bir eyleme başvuracaklarını ifade eden Özkan, "İlerleyen günlerde genel merkezimizde bir toplantı yapıp gelinen noktayı değerlendireceğiz. Eğer bir değişiklik olmazsa çok ciddi tepkilerle karşılaşacaklar. Biz taleplerimizi ilettik, yapmazlarsa kendileri bilir. Üyelerimiz arayıp kime oy verelim diye soruyorlar. Başka bir partiye oy vermeyi düşünüyoruz. Tepkimizi göstermek adına, en son düşüneceğimiz bir partiye oy vermeyi planlıyoruz" dedi.

CHP MURATPAŞA'DA BEKLENEN İSTİFALAR
Süleyman Evcilmen'in, istifasının ardından CHP'de beklenen toplu istifalar başladı. CHP Muratpaşa İlçe İşçi Komisyonu Başkanı Cengiz Kebapçıyan, yönetim kurulu üyelerinden oluşan 20 kişilik bir grupla birlikte CHP'den istifa etti. Kebapçıyan, "Son günlerde yaşanan akıl almaz olaylar CHP'de siyaset yapmamızı imkansız kılmıştır" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'daki Aleviler CHP'yle yolları ayırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN