Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cennet yaratılıyor

Göller Bölgesi'nde var olan kuş türlerinin korunması için Karataş Gölü kıyısına 300 bin ağaç dikilecek. 5 bin dekar alana ilk etapta 60 bin fidanın dikimi yapıldı

Giriş Tarihi: 20.2.2014
Kızılırmak Deltası'ndan sonra Türkiye'nin en yoğun kuş varlığına sahip olan Isparta için yeni bir çalışma başlatıldı. Isparta Orman Bölge Müdürlüğü, Burdur'un Karamanlı ilçesi ile işbirliği yaparak Göller Bölgesi'nin (Isparta ve Burdur) Kuş Cenneti olması için ağaçlandırma çalışmalarına start verdi.

300 BİN AĞAÇ DİKİLECEK

Proje kapsamında 5 bin dekara alana 300 bin ağaç dikimi gerçekleştirilecek. Şu ana kadar 60 bin fidanın toprakla buluşturulduğu ifade edildi. Yıl içerisinde ise hedeflenen ağaçlandırmaya ulaşılacağı kaydedildi. Isparta Orman Bölge Müdürü Mustafa Değirmenci, Karataş Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası çalışmaları kapsamında, bölgeye toplam 300 bin adet, kiraz, ceviz, çam, iğde, akasya ve nar ağaçlarının dikileceğini söyledi. Değirmenci, ağaçlandırma yapılan alanın etrafının tellerle koruma altına alınacağını, çalışma yapılan alanda, yürüyüş yolları, kuş gözlem evi ve mesire alanların da yapılacağı belirtti.

210 KUŞ TÜRÜ VAR

Fotoğraf Sanatçısı, Kardiyoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Cahit Ağçal, Kızılırmak Deltası'ndan sonra Türkiye'nin en büyük kuş cenneti olan Isparta'da 1 türün 'En Tehlike'de, 3 türün 'Hassas' ve 6 türün 'Tehlike Sınırında' bulunduğunu söyledi. Ağçal, "Düşük Risk' sınıflandırmasında ise 188 kuş yaşıyor. Isparta'da 210 kuş türü tespit edildi. Bunların 104'ü yerli. 63 yaz, 26 güz göçmeni var. 17 tür ise Isparta'yı geçit olarak kullanıyor. Sulak ve doğal alanları korumazsak kuşlar o gün Isparta'yı terk edecek. Göller Bölgesi'nin en güzel kentlerinden olan Isparta ve Burdur Avrupa- Afrika kuş göç yolu üzerinde bulunuyor. Isparta'da Eğirdir Gölü Havzası başta olmak üzere sulak alanlarda 25 türde 123 Bin kuş yaşıyor. Göller Bölgesi ise Avrupa- Afrika Göç Yolu üzerindeki en önemli sulak alan" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cennet yaratılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN