Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Botoks ile migrensiz hayat!

Giriş Tarihi: 21.2.2014
Antalya'da yaşayan İsveç vatandaşı Elin Maria Svedenlind için migren, değiştiremeyeceğini düşündüğü bir yaşam tarzı haline gelmişti. "Her ayın yaklaşık 25 gününü kusma ve baş dönmesi ile birlikte gelen migren ataklarıyla yaşıyordum. Çok sayıda ilaç kullanmama neden olan bu durumu normal görmeye başlamıştım" sözleriyle nasıl bir kabullenme içinde olduğunu anlatan Svedenlind için hayatını değiştiren mucize, Memorial Antalya Hastanesi Nöroloji Bölümü'nden Uz. Dr. Bilge Bıyıklı'ya başvurmasıyla karşısına çıktı. Svedenlind'in migreni botoks uygulaması ile tedavi edildi. Svedenlind, tedavisi öncesinde 7 yıllık, özellikle güneş ışığına aşırı hassasiyeti olan bir migren hastasıydı. Antalya'da bir seyahat acentesinde çalışan ve işi nedeniyle çok seyahat eden Svedenlind, yoğun iş temposunda migren ataklarının kendisini çok zorladığını ifade etti.

KUŞKULARIM VARDI

Svedenlind, botoks tedavisini önce yadırgadığını; botoksu Hollywood yıldızları tarafından uygulanan kırışıkları gideren bir gençleşme yöntemi olarak gördüğünü söyledi. Birçok farklı kaynaktan migrenin botoksla tedavisi hakkında bilgi edinen Svedenlind, işlemin uzman kişiler tarafından yapılmaması halinde mimiklerde değişikliklere neden olabileceğini öğrendi. Svedenlind; "Doktorum Bilge Hanım'ın kendisinin bir migren hastası olarak botoks ile tedavi olduğunu söylemesi ve bana verdiği güven tedaviyi kabul etmemi sağladı" sözleriyle endişelerine karşın botoks tedavisini denemeye nasıl karar verdiğini anlattı.

İLAÇTAN KURTARIYOR
Svedenlind'in kronik migren hastası olduğunu söyleyen Uz. Dr. Bıyıklı, kronik migreni "3 aydan uzun süreyle ayda 8 ve üzerinde migren atağı yaşanması" olarak tarif etti. Etkili tedavi şeklinin botoks uygulaması olduğunu anlatan Dr. Bıyıklı, migren hastalarının ilaca bağımlı bir hayattan da kurtulduğunu vurguladı. Yan etkisi olmayan ve 10 dakika süren enjeksiyon işleminden oluşan botoks tedavisinden sonra istirahate de ihtiyaç duyulmadığını ifade eden Uz. Dr. Bıyıklı, botoksun migren tedavisinde alın, şakaklar, ense, boyun bölgelerinde belirli noktalara ve derialtına "botulinum toksini" enjekte edilerek uygulandığını anlattı.

AĞIRLIK HİSSİ KAYBOLDU
Tedavi sonrasında başında hissettiği ağırlık hissinin tamamen geçtiğini, artık ışık hassasiyeti ve bulantısının kalmadığını anlatan Svedenlind, "Yaklaşık tüm ay boyunca ardı ardına gelen migren atakları yerine sadece haftada bir ya da iki kere akşam saatlerinde 1-2 saatliğine başım ağrıyabiliyor. Basit ağrı kesicilerle bunu da hissetmiyorum. Bu kadar az ilaç kullanmak benim için yeni bir durum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Botoks ile migrensiz hayat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN